• Georganics Solid Mint Toothpaste 60Ml.
-53% Promo FD

Georganics Solid Mint Toothpaste 60Ml.

SKUGE5060480200760

Georganics Solid Toothpaste, Mint, 60 ml is a solid toothpaste containing coconut and olive oils, cocoa butter and peppermint essential oil. It contains no fluoride, SLS or added glycerine.

Regular price €8,00 13,33 € / 100ml
Sale price €8,00 Regular price €17,12
You are saving: -€9,12
13,33 € / 100ml
Sold out
Georganics Solid Mint Toothpaste 60Ml.
Georganics Solid Mint Toothpaste 60Ml.
Regular price €8,00 13,33 € / 100ml
Sale price €8,00 Regular price €17,12
You are saving: -€9,12
13,33 € / 100ml

 

 

What is Georganics Solid Toothpaste, Mint, 60 ml?

Georganics Solid Toothpaste, Mint, 60ml is a Georganics solid toothpaste with English mint. Its texture is activated by rubbing a damp toothbrush over the surface.

Georganics toothpaste

  • Organic coconut and olive oils with vegetable butters.
  • Free from fluoride, SLS and added glycerine.
  • 60 ml pack, certified vegan and cruelty-free.

How to use

Rub the wet bristles over the toothpaste using circular movements. Brush for two minutes and rinse thoroughly.

Who is it suitable for?

Adults who prefer a fluoride-free solid toothpaste in low-waste packaging.

Precautions

Do not swallow. Avoid getting water into the container and keep out of reach of children. Consult your dentist if you experience persistent sensitivity.

What is the price of Georganics Solid Toothpaste Mint 60ml?

Check the price of Georganics Solid Toothpaste, Mint, 60ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me