• Georganics Tea Tree Mineral Toothpaste Powder 60Ml.
-33% Promo FD

Georganics Tea Tree Mineral Toothpaste Powder 60Ml.

SKUGE5060480200814

Georganics Mineral Tea Tree Toothpaste Powder 60 ml is a powdered toothpaste free from fluoride, SLS and glycerine. It combines minerals with essential oils of tea tree, lemon, cinnamon and myrrh.

Regular price €6,60 11,0 € / 100ml
Sale price €6,60 Regular price €9,86
You are saving: -€3,26
11,0 € / 100ml
Georganics Tea Tree Mineral Toothpaste Powder 60Ml.
Georganics Tea Tree Mineral Toothpaste Powder 60Ml.
Regular price €6,60 11,0 € / 100ml
Sale price €6,60 Regular price €9,86
You are saving: -€3,26
11,0 € / 100ml

 

 

What is Georganics Mineral Tea Tree Toothpaste Powder 60ml?

Georganics Mineral Tea Tree Toothpaste Powder 60ml is a Georganics mineral toothpaste in powder form, presented in a 60ml jar.

Georganics toothpaste

  • Bicarbonate and calcium carbonate with diatomaceous earth.
  • Essential oils of tea tree, lemon, cinnamon and myrrh.
  • Free from fluoride, SLS and glycerine.

How to use

Wet your toothbrush, take a small amount of powder, brush for two minutes and rinse thoroughly. Avoid getting water into the jar.

Who is it suitable for?

Adults who prefer a fluoride-free, mineral-based powdered toothpaste.

Precautions

Do not swallow or inhale the powder. Keep the container dry and out of the reach of children. Discontinue use if oral irritation occurs.

What is the price of Georganics Mineral Tea Tree Toothpaste Powder 60ml?

Check the price of Georganics Mineral Tea Tree Toothpaste Powder 60ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me