• Herbovita Hepox , 250 ml
-8% Promo FD

Herbovita Hepox , 250 ml

SKUHE8436023863223

A detoxifying liquid that promotes liver health and helps eliminate toxins.

Regular price €20,50 8,2 € / 100ml
Sale price €20,50 Regular price €22,21
You are saving: -€1,71
8,2 € / 100ml
Herbovita Hepox , 250 ml
Herbovita Hepox , 250 ml
Regular price €20,50 8,2 € / 100ml
Sale price €20,50 Regular price €22,21
You are saving: -€1,71
8,2 € / 100ml

 

 

What is Herbovita Hepox, 250 ml?

A detoxifying liquid that supports liver health and helps eliminate toxins.

It is a dietary supplement designed specifically for liver care. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition of the product, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

Its purpose relates to liver care; it is not intended to replace your diet or other measures recommended for this purpose. The packaging clearly states the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Pack size: 250 ml.

How to take Herbovita Hepox, 250 ml

Measure out the recommended amount using the measuring cup or doser provided in the pack. Shake well before use where applicable and store the product according to the manufacturer’s instructions once opened.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional during pregnancy or whilst breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me