• Hyabak Eye Drops Solution, 4x10 Ml
-28%

Hyabak Eye Drops Solution, 4x10 Ml

SKUHY2022121409126

Hyabak Eye Drops, 4x10 ml is a pack of four 10-ml bottles of Hyabak eye drops. These dry-eye drops contain 0.15 per cent sodium hyaluronate and are suitable for use with contact lenses.

Regular price €34,50 86,25 € / 100ml
Sale price €34,50 Regular price €47,96
You are saving: -€13,46
86,25 € / 100ml
Hyabak Eye Drops Solution, 4x10 Ml
Hyabak Eye Drops Solution, 4x10 Ml
Regular price €34,50 86,25 € / 100ml
Sale price €34,50 Regular price €47,96
You are saving: -€13,46
86,25 € / 100ml

 

 

What is Hyabak Eye Drops Solution, 4x10 ml, and what is it used for?

Hyabak Eye Drops Solution, 4x10 ml is a pack of four 10 ml bottles of Hyabak eye drops. These dry eye drops contain 0.15% sodium hyaluronate and are suitable for use with contact lenses.

Features and benefits

  • It is preservative-free and uses a multi-dose system.
  • Sodium hyaluronate lubricates and moisturises the surface of the eye.
  • The four vials contain a total of 40 ml.

Composition

0.15% sodium hyaluronate, sodium chloride, actinoquinol, trometamol, hydrochloric acid and water for injections.

How to use

Wash your hands and instil one drop into the conjunctival sac as often as necessary. Do not touch the eye or eyelashes with the tip.

Precautions

Do not use if you are allergic to any of the ingredients. Leave a ten-minute interval between this and other eye products. Consult your doctor if you experience pain, discharge or changes in vision.

What is the price of Hyabak Eye Drops, 4x10 ml?

Buy Hyabak Eye Drops, 4x10 ml from Farmaciasdirect and check the correct pack size before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me