• Hyabak Eye Drops Solution, 6x10 Ml
-29%

Hyabak Eye Drops Solution, 6x10 Ml

SKUHY2022121411129

Hyabak Eye Drops, 6x10 ml, is a pack of six preservative-free bottles containing 0.15 per cent sodium hyaluronate. These moisturising eye drops lubricate the surface of the eye and help to relieve dry eyes, even when wearing contact lenses.

Regular price €51,00 85,0 € / 100ml
Sale price €51,00 Regular price €71,94
You are saving: -€20,94
85,0 € / 100ml
Hyabak Eye Drops Solution, 6x10 Ml
Hyabak Eye Drops Solution, 6x10 Ml
Regular price €51,00 85,0 € / 100ml
Sale price €51,00 Regular price €71,94
You are saving: -€20,94
85,0 € / 100ml

 

 

What is Hyabak Eye Drops, 6 x 10 ml?

This pack contains six 10 ml bottles of Hyabak eye drops. It is a sterile, preservative-free ophthalmic solution that moisturises and lubricates the surface of the eye.

When should you use these moisturising eye drops?

It can be used for dry eyes, a foreign body sensation or discomfort caused by screens, wind, pollution or air conditioning. It is compatible with all types of contact lenses.

  • 0.15% sodium hyaluronate.
  • ABAK multi-dose system with filter.
  • Six packs for refills or ongoing use.

Composition

Contains 0.15% sodium hyaluronate, sodium chloride, trometamol, hydrochloric acid and water for injections.

Directions for use

Instill one or two drops into each eye as often as necessary. If you wear contact lenses, you can apply one drop to the concave surface of each lens before inserting it.

Precautions

Wash your hands and ensure the tip does not touch your eye or eyelids. Do not use the product if the packaging is damaged. Discard each bottle once the specified period after opening has elapsed.

What is the price of Hyabak Eye Drops, 6x10 ml?

Check the price of Hyabak Eye Drops, 6x10 ml on Farmaciasdirect and check for any current offers before completing your purchase.

Find this eye care pack at Farmaciasdirect and seek advice if the pain, redness or visual disturbances persist.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me