• Ivb Wellness Lab FiberTotal Neutral Flavour, 120 g
  • Ivb Wellness Lab FiberTotal Neutral Flavour, 120 g

Ivb Wellness Lab FiberTotal Neutral Flavour, 120 g

SKUIV8437025981373

Soluble fibre food supplement in powdered form

Regular price €29,90 24,92 € / 100gr
Sale price €29,90 Regular price €29,90
You are saving: -€0,00
24,92 € / 100gr
Ivb Wellness Lab FiberTotal Neutral Flavour, 120 g
Ivb Wellness Lab FiberTotal Neutral Flavour, 120 g
Regular price €29,90 24,92 € / 100gr
Sale price €29,90 Regular price €29,90
You are saving: -€0,00
24,92 € / 100gr

 

 

Ivb Wellness Lab FiberTotal is a soluble fibre powdered food supplement that combines different types of low FODMAP prebiotic fibre.

Each 6 g serving provides 6 g of soluble fibre from Sunfiber, PreticX, Inavea and inulin fibre.

It dissolves completely without altering the taste or texture of food or beverages and can be easily integrated into the daily routine to increase fibre intake.

Formula with no sweeteners, no added sugars and no unnecessary additives in its neutral version.

Composition

Partially hydrolysed guar gum, xylooligosaccharides, baobab pulp and gum arabic blend, inulin fibre.

Directions for use

Dissolve 6 g per day in a drink or food. If you are not used to taking fibre, start with half a dose for the first 7 days. Take with plenty of water.

Ingredients

Sunfiber® (partially hydrolysed guar gum), Preticx® (Xylooligosaccharides), Inavea® (a mixture of dried baobab fruit pulp (Adansonia digitata) and acacia gum arabic (Acacia Senegal)) and inulin fibre (Cichorium intybus).

Pharmaceutical advice

Not a substitute for a balanced diet. Do not exceed the recommended dose. Take with plenty of water. Risk of choking in people with swallowing problems. Keep out of the reach of children.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me