• La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF50 Gel-Cream, 50 ml
  • La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF50 Gel-Cream, 50 ml
  • La Roche-Posay Anthelios Age Correct Sun Cream for Face, 50 ml
  • La Roche-Posay Anthelios Age Correct Sun Cream for Face, 50 ml
-44%

La Roche-Posay Anthelios Age Correct Sun Cream for Face, 50 ml

SKU394908

A colourless, anti-ageing facial sun protection that protects the skin and corrects the signs of ageing in 4 weeks. With hyaluronic acid, niacinamide and Phe Resorcinol.

Contains 50 ml.

Regular price €21,99 43,98 € / 100ml
Sale price €21,99 Regular price €39,30
You are saving: -€17,31
43,98 € / 100ml
La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF50 Gel-Cream, 50 ml
La Roche-Posay Anthelios Age Correct Sun Cream for Face, 50 ml
Regular price €21,99 43,98 € / 100ml
Sale price €21,99 Regular price €39,30
You are saving: -€17,31
43,98 € / 100ml

 

 

What is La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50?

It is an ultra-lightweight sun cream with a gel-cream texture that moisturises the skin for 24 hours. Oil-free formula with a velvety finish. Hypoallergenic. Non-comedogenic.

The new generation in daily anti-ageing sun protection that protects and corrects the signs of ageing in 4 weeks. With broad-spectrum protection and dermatological active ingredients, such as hyaluronic acid, niacinamide and phe resorcinol.

Available in a 50 ml tube.

Who is it for?

Designed for use on mature skin seeking to protect against sun damage, as well as to treat the signs of ageing.

Benefits

  • Protects: thanks to the new CELLOX-B3 TECH™ with Mexoryl XL, designed to limit skin damage caused by UVB/UVA rays, IR-A and pollution. Provides broad-spectrum protection, reduces the adhesion of pollution particles to the skin and protects against oxidative stress caused by pollution and IR-A.
  • Corrects: anti-ageing efficacy that corrects wrinkles, dark spots and loss of elasticity, with visible results in 4 weeks, thanks to a complex of dermatological corrective active ingredients. [Fragmented Hyaluronic Acid + Phe-Resorcinol + Niacinamide]. 24-hour hydration.

Directions for use

Apply La Roche-Posay Anthelios Age Correct Sun Cream for Face and Body SPF50 evenly over the entire face in the morning as the final step in your skincare routine and before applying make-up.

Ingredients

La Roche-Posay Anthelios Age Correct Sun and Face Cream SPF50 contains: AQUA / WATER / EAU • C12-15 ALKYL BENZOATE • GLYCERIN • OCTOCRYLENE • NIACINAMIDE • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • DIMETHICONE • ETHYLHEXYL TRIAZONE • SILICA • ALUMINIUM STARCH OCTENYLSUCCINATE • VINYL DIMETHICONE/METHICONE SILSESQUIOXANE CROSSPOLYMER • TEREPHTHALYLIDENE DICAMPHOR SULPHONIC ACID • POTASSIUM CETYL PHOSPHATE • DROMETRIZOLE TRISILOXANE • PEG-100 STEARATE • STEARYL ALCOHOL • GLYCERYL STEARATE • AMMONIUM POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE • BENZYL ALCOHOL • BENZYL BENZOATE • CAPRYLOYL SALICYLIC ACID • CAPRYLYL GLYCOL • HYDROLYSED HYALURONIC ACID • PHENOXYETHANOL • PHENYLETHYL RESORCINOL • POLOXAMER 338 • TOCOPHEROL • TRIETHANOLAMINE • TRISODIUMETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • XANTHAN GUM • PARFUM / FRAGRANCE.

 

Precautions for use

Precautions. Overexposure to the sun is a health hazard. Do not spend too long in the sun, even if you are using a sunscreen product, as it does not provide 100% protection, nor does it protect against sunstroke. Children and babies: direct exposure to the sun is not recommended. For children under 6 (six) months of age, consult a doctor.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique Supplier's address: 1 Avenue Eugène Schueller, 93600 Aulnay-sous-BoisMobile phone: +33 1 46 88 50 00