• Lainco Chlorhexidine 10 mg/ml, 25 ml
-10%

Linitul Antiseptic Spray 25 ml

SKULA8470007617907

Linitul Antiseptic Spray 25 ml is a topical medicine containing 10 mg/ml of chlorhexidine, designed to disinfect wounds and minor burns and to provide antiseptic care for a newborn’s navel.

We are pharmacists
Consult us with any questions about the medication.
Regular price €6,35 25,4 € / 100ml
Sale price €6,35 Regular price €7,06
You are saving: -€0,71
25,4 € / 100ml
Lainco Chlorhexidine 10 mg/ml, 25 ml
Linitul Antiseptic Spray 25 ml
Regular price €6,35 25,4 € / 100ml
Sale price €6,35 Regular price €7,06
You are saving: -€0,71
25,4 € / 100ml

 

 

The pack contains one 25 ml unit of Linitul Antiseptic Spray. It is a topical medicine containing 10 mg/ml of chlorhexidine, intended for the disinfection of wounds and minor burns and for the antisepsis of a newborn’s umbilical cord. Its packaging allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Linitul Antiseptic Spray 25 ml?

Linitul Antiseptic Spray 25 ml is a topical medicine containing 10 mg/ml of chlorhexidine. The format specified in the name allows the product to be identified precisely.

What is Linitul Antiseptic Spray 25 ml used for?

It is intended to disinfect minor wounds and burns and to cleanse the umbilical cord of newborns. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key features

  • topical spray.
  • Can be applied directly or onto a piece of gauze.
  • 25 ml bottle.

Composition

Chlorhexidine digluconate, 10 mg per ml; citric acid monohydrate, sodium hydroxide and purified water.

Directions for use

Clean and dry the area. Apply once or twice a day, not exceeding two applications per day, and without diluting.

Who is it suitable for?

For topical use on minor wounds; for children under 30 months, consult a doctor beforehand.

Precautions

Do not apply to the eyes, ears, mouth, mucous membranes, deep wounds or large areas of skin. Avoid using other antiseptics. Seek medical advice if there is no improvement within five days.

What is the price of Linitul Antiseptic Spray 25 ml?

Check the price of Linitul Antiseptic Spray 25 ml at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Linitul Antiseptic Spray 25 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me