• Linitul Ointment 30 g
-10%

Linitul Ointment 30 g

SKU780536

Linitul Ointment 30 g is a topical ointment designed to promote the healing of wounds, minor burns and superficial ulcers in adults.

We are pharmacists
Consult us with any questions about the medication.
Regular price €10,96 36,53 € / 100gr
Sale price €10,96 Regular price €12,18
You are saving: -€1,22
36,53 € / 100gr
Linitul Ointment 30 g
Linitul Ointment 30 g
Regular price €10,96 36,53 € / 100gr
Sale price €10,96 Regular price €12,18
You are saving: -€1,22
36,53 € / 100gr

 

 

This product is a 30 g tube of Linitul Ointment. It is a topical ointment designed to promote the healing of wounds, minor burns and superficial ulcers in adults. Its format allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Linitul Ointment 30 g?

Linitul Ointment 30 g is a topical ointment. The format specified in the name allows the product to be identified precisely.

What is Linitul Ointment 30 g used for?

It is intended to promote the healing of wounds, minor burns and superficial ulcers in adults. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Key features

  • Peruvian balsam and castor oil.
  • A rich texture that reduces dryness.
  • 30 g tube.

Composition

Per gram of ointment: soluble fraction of 20 mg of Peru balsam and 150 mg of castor oil. Contains thread-forming petroleum jelly, liquid petroleum jelly, dimethicone, beeswax and solid paraffin.

Directions for use

Apply a thin layer to the clean area at least twice a day, as per the package leaflet.

Who is it suitable for?

Adults with mild skin lesions covered by the product’s indications.

Precautions

Do not use on children, on oily skin, on inflammatory skin conditions or if you are allergic to any of its ingredients. Consult a doctor if there is no improvement within 15 days.

What is the price of Linitul Ointment 30 g?

Check the price of Linitul Ointment 30 g at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Linitul Ointment 30 g at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me