• Liper-Oil 200 ml
  • Liper-Oil 200 ml
  • Liper-Oil 200 ml
-28%

Liper-Oil 200 ml

SKU309534

Liper-Oil 200 ml is a moisturising shampoo for frequent use, designed to gently cleanse the hair and scalp without stripping away natural oils.

Regular price €16,00 8,0 € / 100ml
Sale price €16,00 Regular price €22,10
You are saving: -€6,10
8,0 € / 100ml
Liper-Oil 200 ml
Liper-Oil 200 ml
Regular price €16,00 8,0 € / 100ml
Sale price €16,00 Regular price €22,10
You are saving: -€6,10
8,0 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
3 item(s)
€0,00

 

 

The pack contains one 200 ml bottle of Liper-Oil. It is a moisturising shampoo for frequent use, designed to gently cleanse the hair and scalp without causing excessive stripping of natural lipids. The pack size allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Liper-Oil 200 ml?

Liper-Oil 200 ml is a moisturising shampoo for frequent use. The format indicated in the name allows the product to be identified precisely.

What is Liper-Oil 200 ml used for?

Its purpose is to gently cleanse the hair and scalp without causing intense lipid depletion. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key features

  • urea, glycerine and lipoamino acids.
  • Physiological pH of 5.5.
  • Produces little lather and can be used on different hair types.

Composition

Aqua, PEG-7 Glyceryl Cocoate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Cocamide DEA, Urea, Glycerin, Cetrimonium Chloride, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolysed Collagen, Piroctone Olamine, Caprylyl Glycol, Lactic Acid, Parfum, Glycyrrhetinic Acid, Disodium EDTA, Honokiol, Magnolol, Phenoxyethanol, Dipalmitoyl Hydroxyproline, Potassium Sorbate, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Cocoyl Amino Acids, Potassium Dimethicone PEG-7 Panthenyl Phosphate, Cephalins, PVP, Hexylene Glycol, Limonene, Citrus Aurantium Peel Oil and Linalyl Acetate.

Directions for use

Apply between 5 and 10 ml to damp hair, massage in, leave for a few minutes and rinse with lukewarm water. Use daily or two to three times a week.

Who is it suitable for?

Adults and children with a sensitive scalp, dry or oily hair, or dandruff.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes. Apply only the recommended amount to make rinsing easier.

What is the price of Liper-Oil 200 ml?

Check the price of Liper-Oil 200 ml at Farmaciasdirect and see what promotions are currently available before completing your purchase.

Buy Liper-Oil 200 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me