• Mam Baby Trainer Tumbler Pink, 220Ml
-10%

Mam Baby Trainer Tumbler Pink, 220Ml

SKUMA9001616716485

The MAM Baby Trainer Cup in Pink, 220 ml, is a MAM training cup for babies from 4 months. It features non-slip handles, a SkinSoft teat and an extra-soft, spill-proof spout.

Regular price €8,10 3,68 € / 100ml
Sale price €8,10 Regular price €9,05
You are saving: -€0,95
3,68 € / 100ml
Mam Baby Trainer Tumbler Pink, 220Ml
Mam Baby Trainer Tumbler Pink, 220Ml
Regular price €8,10 3,68 € / 100ml
Sale price €8,10 Regular price €9,05
You are saving: -€0,95
3,68 € / 100ml

 

 

What is the MAM Baby Pink Training Cup, 220 ml?

The Mam Baby Pink Training Cup, 220ml is a 220ml MAM transition cup in pink. It helps babies make the transition from bottle to cup with parts designed for little hands.

MAM training cup

  • Recommended for use from 4 months.
  • Non-slip handles and an extra-soft silicone teat.
  • Spill-proof system and BPA- and BPS-free materials.

How to use it?

Take the parts apart, wash and sterilise them before first use. Assemble the cup, fill it and check the seal before giving it to your baby.

Who is it suitable for?

Babies from 4 months old who are starting to drink more independently.

Precautions

Always use under adult supervision. Check the teat before each use and check the temperature of the drink.

What is the price of the Mam Baby Pink Training Cup, 220ml?

Check the price of the Mam Baby Pink Training Cup, 220ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me
Supplier: MAM Babyartikel GmbH Supplier's address: Lorenz-Mandl-Gasse 50, 1160 Wien, AustriaMobile phone: +43 1 49 141