• Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
  • Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
  • Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
  • Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
  • Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
-20%

Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml

SKUME818625024468

97% Oil-Free Probiotic Toner with AHA Surface Refiner

Regular price €51,20 512,0 € / 100ml
Sale price €51,20 Regular price €64,00
You are saving: -€12,80
512,0 € / 100ml
Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
Medik8 Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator, 10 ml
Regular price €51,20 512,0 € / 100ml
Sale price €51,20 Regular price €64,00
You are saving: -€12,80
512,0 € / 100ml

 

 

A lightweight moisturiser formulated with prebiotics and postbiotics, designed to promote a visibly healthy complexion with an instant matt finish. Contains a surface exfoliant based on alpha-hydroxy acids (AHAs) to create the perfect base for your subsequent skincare routine.

Directions for use

After cleansing in the morning and evening, apply Balance Moisturiser evenly to the face, neck and décolletage. Optional: To enhance performance and exfoliation, use the Glycolic Acid Activator 2–3 times a week. After cleansing in the evening, apply 4 to 6 drops to the face, neck and décolletage. Once dry, apply the Balance Moisturiser. Apply the products separately; do not mix the Glycolic Acid Activator and the Balance Moisturiser directly. It is advisable to carry out a patch test before use.

Ingredients

Balance Moisturiser: Aqua (Water), Saccharide Isomerate, Polyacrylamide, Glycerin, C13-14 Isoparaffin, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Cetearyl Isononanoate, Cocoglycerides, Dimethicone, Niacinamide, Nylon-12, Capryloyl Glycine, Hexylene Glycol, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Ethyl Linoleate, Lauric Acid, Laureth-7, Sarcosine, Potassium Sorbate, Ethylhexylglycerin, Propylene Glycol, Glyceryl Polyacrylate, Cinnamomum Zeylanicum Bark Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Citric Acid, Sodium Citrate, Lactobacillus Extract Filtrate, 1,2-Hexanediol, Beta-Glucan, Caprylyl Glycol, Limonene, Linalool, Citral. \nGlycolic Acid Activator: Aqua (Water), Glycolic Acid, Sodium Hydroxide, Butylene Glycol, Polysorbate 20, 1,2-Hexanediol, Sodium Hyaluronate, Caprylhydroxamic Acid, Disodium EDTA.

PRECAUTIONS: Avoid contact with the eyes. If the product comes into contact with the eyes, rinse thoroughly with water. If irritation occurs, discontinue use. If irritation persists, consult a doctor. Use only as directed and on intact skin. A patch test is recommended before use. Keep out of reach of children.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me