• Montstar Tonicplus Forte , 250 ml
-9% Promo FD

Montstar Tonicplus Forte , 250 ml

SKUMO8436021826954

A liquid supplement containing artichoke, dandelion, desmodium and other plants. Its cleansing properties make it suitable for a liver detox routine and for those seeking a detox product. Given its characteristics, it is also described as a liver detox.

Regular price €16,50 6,6 € / 100ml
Sale price €16,50 Regular price €18,19
You are saving: -€1,69
6,6 € / 100ml
Montstar Tonicplus Forte , 250 ml
Montstar Tonicplus Forte , 250 ml
Regular price €16,50 6,6 € / 100ml
Sale price €16,50 Regular price €18,19
You are saving: -€1,69
6,6 € / 100ml

 

 

What is Montstar Tonicplus Forte, 250 ml?

A liquid supplement containing artichoke, dandelion, desmodium and other plants. Its cleansing properties make it suitable for a liver detox routine and for those seeking a detox product. Due to its characteristics, it is also recognised as a liver detox.

What is it used for?

It provides plant extracts associated with digestive and hepatobiliary health, along with vitamins B1, B2 and B6.

Features and benefits

  • 250 ml bottle.
  • Contains artichoke, dandelion, desmodium, blackcurrant, gentian, yarrow, ginger and fennel.
  • It also contains camomile, aloe, boldo, cardamom, milk thistle and turmeric.

Composition

Per 30 ml: artichoke 150 mg, dandelion 150 mg, desmodium 75 mg, blackcurrant 75 mg, gentian 75 mg, yarrow 75 mg, ginger 75 mg, fennel 75 mg, camomile 75 mg, aloe 15 mg, boldo 15 mg, cardamom 15 mg, milk thistle 9 mg, turmeric 9 mg, vitamin B1 1.1 mg, vitamin B2 1.4 mg and vitamin B6 1.4 mg.

How should it be used?

Take 10 ml three times a day, approximately 30 minutes before meals. Shake well before use.

Precautions

Do not exceed the recommended daily dose. If you are taking any medicines or have a liver or biliary condition, consult a healthcare professional.

What is the price of Montstar Tonicplus Forte, 250 ml?

Check the price of Montstar Tonicplus Forte, 250 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me