• Nale Flexicol F-8 Powder , 300 gr
-8% Promo FD

Nale Flexicol F-8 Powder , 300 gr

SKUNA8423073103287

A powdered dietary supplement containing collagen, in a 300 g pack, designed to support the nutritional care of joints and mobility.

Regular price €38,00 12,67 € / 100gr
Sale price €38,00 Regular price €41,20
You are saving: -€3,20
12,67 € / 100gr
Nale Flexicol F-8 Powder , 300 gr
Nale Flexicol F-8 Powder , 300 gr
Regular price €38,00 12,67 € / 100gr
Sale price €38,00 Regular price €41,20
You are saving: -€3,20
12,67 € / 100gr

 

 

What is Nale Flexicol F-8 Powder, 300 g?

A powdered dietary supplement containing collagen, in a 300 g pack, designed to support the nutritional care of joints and mobility.

This is a supplement designed specifically for joints and mobility. Before taking it, you should consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight collagen, mint and ingredients linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly states the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: collagen, mint.
  • Pack size: 300 g.

How to take Nale Flexicol F-8 Powder, 300 g

Measure out the recommended amount using the measuring scoop provided and mix it with water, another drink or food as indicated on the packaging. Stir until a smooth mixture is obtained.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily intake and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me