Collection:

Natural medicine for joints and bones

  • Fisiocrem Active Gel 600 ml
    -15%

    Fisiocrem Active Gel 600 ml

    Regular price €33,96 5,66 € / 100ml
    Sale price €33,96 Regular price €39,95
    You are saving: -€5,99
    5,66 € / 100ml
  • Colnatur Complex Neutro canned in Economy Format, 495g
    -19%

    Colnatur Complex Neutro canned in Economy Format, 495g

    Regular price €24,10 4,87 € / 100gr
    Sale price €24,10 Regular price €29,67
    You are saving: -€5,57
    4,87 € / 100gr
  • Colnatur Complex Vanilla Flavour, 335 g
    -18%

    Colnatur Complex Vanilla Flavour, 335 g

    Regular price €19,60 5,85 € / 100gr
    Sale price €19,60 Regular price €23,80
    You are saving: -€4,20
    5,85 € / 100gr
  • Fisiocrem Active Patch 4 Patches 7X9,5Cm
    -15%

    Fisiocrem Active Patch 4 Patches 7X9,5Cm

    Regular price €16,29 4,07 € / 1ud
    Sale price €16,29 Regular price €19,17
    You are saving: -€2,88
    4,07 € / 1ud
  • Drasanvi Organic Silicon , 1 l
    -30%

    Drasanvi Organic Silicon , 1 l

    Regular price €28,30 2,83 € / 100ml
    Sale price €28,30 Regular price €40,55
    You are saving: -€12,25
    2,83 € / 100ml
  • Drasanvi Vitacur , 36 capsules
    -37%

    Drasanvi Vitacur , 36 capsules

    Regular price €14,30 0,4 € / 1ud
    Sale price €14,30 Regular price €22,58
    You are saving: -€8,28
    0,4 € / 1ud
  • Drasanvi Curcuma Nutrabasicos, 24 capsules
    -34%

    Drasanvi Curcuma Nutrabasicos, 24 capsules

    Regular price €11,60 0,48 € / 1ud
    Sale price €11,60 Regular price €17,65
    You are saving: -€6,05
    0,48 € / 1ud
  • Fisiocrem Active Gel, Pack 2x600 ml
    -28%

    Fisiocrem Active Gel, Pack 2x600 ml

    Regular price €57,70 4,81 € / 100ml
    Sale price €57,70 Regular price €79,90
    You are saving: -€22,20
    4,81 € / 100ml
  • Fisiocrem Active Gel, 200 ml
    -28%

    Fisiocrem Active Gel, 200 ml

    Regular price €20,80 10,4 € / 100ml
    Sale price €20,80 Regular price €28,84
    You are saving: -€8,04
    10,4 € / 100ml
  • Fisiocrem Travel Pack Cream 60 + Fisiocrem Active Gel 600 ml
    -28%

    Fisiocrem Travel Pack Cream 60 + Fisiocrem Active Gel 600 ml

    Regular price €36,80
    Sale price €36,80 Regular price €50,90
    You are saving: -€14,10
  • Fisiocrem Active Spray 150 ml
    -15%

    Fisiocrem Active Spray 150 ml

    Regular price €11,60 7,73 € / 100ml
    Sale price €11,60 Regular price €13,65
    You are saving: -€2,05
    7,73 € / 100ml
  • Aboca Biopomada Arnica 50 ml
    -17%

    Aboca Biopomada Arnica 50 ml

    Regular price €12,30 24,6 € / 100ml
    Sale price €12,30 Regular price €14,90
    You are saving: -€2,60
    24,6 € / 100ml
  • Drasanvi Oseogen Articular 72 capsules
    -31%

    Drasanvi Oseogen Articular 72 capsules

    Regular price €20,20
    Sale price €20,20 Regular price €29,35
    You are saving: -€9,15
  • Nucleodol, 30 Capsules
    -18%

    Nucleodol, 30 Capsules

    Regular price €21,00 0,7 € / 1ud
    Sale price €21,00 Regular price €25,69
    You are saving: -€4,69
    0,7 € / 1ud
  • Thermacare Adaptable 3 units
    -19% Promo FD

    Thermacare Adaptable 3 units

    Regular price €8,70 2,9 € / 1ud
    Sale price €8,70 Regular price €10,70
    You are saving: -€2,00
    2,9 € / 1ud
  • Physiorelax Forte Plus, 75 ml
    -24%

    Physiorelax Forte Plus, 75 ml

    Regular price €9,70 12,93 € / 100ml
    Sale price €9,70 Regular price €12,74
    You are saving: -€3,04
    12,93 € / 100ml
  • Fisiocrem Golpix Roll-On
    -15%

    Fisiocrem Golpix Roll-On

    Regular price €7,20 7,2 € / 1ud
    Sale price €7,20 Regular price €8,47
    You are saving: -€1,27
    7,2 € / 1ud
  • Physiorelax Ultra Heat, 75 ml
    -13%

    Physiorelax Ultra Heat, 75 ml

    Regular price €14,40 19,2 € / 100ml
    Sale price €14,40 Regular price €16,63
    You are saving: -€2,23
    19,2 € / 100ml
  • Physiorelax Forte Plus, 250 ml
    -23%

    Physiorelax Forte Plus, 250 ml

    Regular price €19,30 7,72 € / 100ml
    Sale price €19,30 Regular price €25,19
    You are saving: -€5,89
    7,72 € / 100ml
  • Physiorelax Polar, 75 ml
    -24%

    Physiorelax Polar, 75 ml

    Regular price €12,60 16,8 € / 100ml
    Sale price €12,60 Regular price €16,63
    You are saving: -€4,03
    16,8 € / 100ml
  • Fisiocrem Active Gel, 60 ml
    -15%

    Fisiocrem Active Gel, 60 ml

    Regular price €9,31
    Sale price €9,31 Regular price €10,95
    You are saving: -€1,64
  • Forté Pharma Medical Articolageno Lemon Flavour, 349,5gr
    -19%

    Forté Pharma Medical Articolageno Lemon Flavour, 349,5gr

    Regular price €16,20 4,64 € / 100gr
    Sale price €16,20 Regular price €20,08
    You are saving: -€3,88
    4,64 € / 100gr
  • Flexivita Cream 100ml – Cream for muscle and joint pain
    -20%

    Flexivita Cream 100ml – Cream for muscle and joint pain

    Regular price €13,50 13,5 € / 100ml
    Sale price €13,50 Regular price €16,90
    You are saving: -€3,40
    13,5 € / 100ml
  • Vitanatur Multicollagen Complete Formula, 30 capsules
    -16%

    Vitanatur Multicollagen Complete Formula, 30 capsules

    Regular price €19,00 0,63 € / 1ud
    Sale price €19,00 Regular price €22,51
    You are saving: -€3,51
    0,63 € / 1ud
  • Aquilea Articulations Collagen + Magnesium, Pack 6 Units
    -35%

    Aquilea Articulations Collagen + Magnesium, Pack 6 Units

    Regular price €91,70 3,92 € / 100gr
    Sale price €91,70 Regular price €140,34
    You are saving: -€48,64
    3,92 € / 100gr
  • Pranarom Aromaflex Forte, 30 tablets
    -31%

    Pranarom Aromaflex Forte, 30 tablets

    Regular price €12,00 0,4 € / 1ud
    Sale price €12,00 Regular price €17,45
    You are saving: -€5,45
    0,4 € / 1ud
  • Pranarom Aromalgic Roll On Joint Roll On, 75ml
    -37%

    Pranarom Aromalgic Roll On Joint Roll On, 75ml

    Regular price €12,40 16,53 € / 100ml
    Sale price €12,40 Regular price €19,75
    You are saving: -€7,35
    16,53 € / 100ml
  • El Naturalista Forfistan 60 Capsules
    -46% Oportunidades

    El Naturalista Forfistan 60 Capsules

    Regular price €10,50 0,18 € / 1ud
    Sale price €10,50 Regular price €19,47
    You are saving: -€8,97
    0,18 € / 1ud
  • El Naturalista Oseonatur, 48 capsules
    -19% Promo FD

    El Naturalista Oseonatur, 48 capsules

    Regular price €8,10 0,17 € / 1ud
    Sale price €8,10 Regular price €9,99
    You are saving: -€1,89
    0,17 € / 1ud
  • Traumeel Sport Gel, 100 g
    -43%

    Traumeel Sport Gel, 100 g

    Regular price €11,60 11,6 € / 100gr
    Sale price €11,60 Regular price €20,22
    You are saving: -€8,62
    11,6 € / 100gr

Looking after your joints and bones is important for maintaining mobility and wellbeing throughout the different stages of life. At Farmaciasdirect, you’ll find a selection of natural remedies for joints and bones, including dietary supplements containing collagen, vitamins, minerals and other ingredients used to provide nutritional support as part of a balanced diet.

What are natural remedies for joints and bones?

Natural remedies for joints and bones include various supplements formulated with nutrients and other ingredients designed to complement the diet. Their composition can vary considerably depending on the product and the purpose for which it has been formulated.

These products are not a substitute for a balanced diet or for treatments prescribed for joint or bone conditions. If you experience persistent pain, loss of mobility or have been diagnosed with a condition, it is important to consult a healthcare professional.

What are joint and bone supplements used for?

Joint and bone supplements help to supplement the intake of certain nutrients related to the normal maintenance of the musculoskeletal system.

Depending on their composition, they can provide nutrients such as calcium, magnesium or vitamin D. For example, calcium is necessary for the maintenance of bones in a normal condition, and vitamin D contributes to the normal maintenance of bones and muscle function.

It is important to check the specifications of each product, as their ingredients, quantities and recommended usage may vary.

Types of joint and bone supplements

There are various bone and joint supplements that can be categorised according to their main ingredients. Common formulations include:

  • Collagen supplements.
  • Products containing calcium and vitamin D.
  • Formulas containing magnesium.
  • Supplements containing glucosamine and chondroitin.
  • Products containing plant-based ingredients.
  • Formulas combining different vitamins and minerals.

Before choosing a product, it is advisable to check its full composition and assess which nutrients are provided by your usual diet.

Collagen for joints and bones

Collagen for joints is one of the most common ingredients in this category. Collagen is a protein found naturally in various tissues throughout the body.

Supplements may contain different types and forms of collagen, such as hydrolysed collagen, as well as being combined with vitamins, minerals or other ingredients.

When comparing products containing collagen, it is advisable to check the amount per dose and the full composition, and to avoid attributing benefits to the supplement that are not supported by authorised claims.

Calcium and vitamin D for bones

Calcium and vitamin D are nutrients associated with bone health. Calcium is necessary for the maintenance of bones in a normal condition, whilst vitamin D contributes to the normal maintenance of bones and to the normal absorption and utilisation of calcium and phosphorus.

Requirements may vary depending on age, diet and individual circumstances. Supplements should not be taken automatically if an adequate intake is already being obtained through diet.

Magnesium for muscles and bones

Magnesium is a mineral that contributes to the normal functioning of muscles and the maintenance of bones in a normal condition. It can be found as the main ingredient or combined with other minerals and vitamins.

There are different forms of magnesium and varying amounts per dose, so it is advisable to compare the composition of each supplement before choosing one.

Glucosamine and chondroitin

Glucosamine and chondroitin are ingredients found in certain supplements designed for joint care. They may be found individually or combined with one another and with other components.

The composition, concentration and recommended usage vary depending on the product. If you have a diagnosed joint condition or are undergoing medical treatment, consult a healthcare professional before using this type of supplement.

Joint supplements for athletes

Joints are subjected to varying levels of stress depending on the type and frequency of physical activity. For this reason, certain joint supplements are particularly common in sports nutrition.

However, joint care for athletes does not depend solely on supplements. A balanced diet, proper training planning, rest and recovery are all essential.

How to choose a joint supplement?

To choose the best joint and bone supplement for your needs, it is advisable to assess the product’s composition and avoid selecting it solely based on the number of ingredients it contains.

You can compare:

  • Ingredients and quantities per serving.
  • Vitamins and minerals included.
  • Form: capsules, tablets, sachets or powder.
  • Recommended daily intake.
  • Number of doses per pack.
  • Warnings and contraindications.
  • Compatibility with other supplements or medicines.

How can you look after your bones and joints?

As well as taking supplements when necessary, there are various habits that help to look after your bones and joints. Maintaining a healthy lifestyle is particularly important as you get older.

  • Eat a varied and balanced diet.
  • Ensure an adequate intake of protein, vitamins and minerals.
  • Take regular exercise suited to your individual fitness level.
  • Include exercises aimed at building muscle strength.
  • Maintain a healthy weight.
  • Allow for periods of rest and recovery after exercise.

Why buy joint and bone products from Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you can buy natural medicine products for joints and bones online and compare different formulations based on their ingredients, quantities and formats.

Discover our selection of joint and bone supplements containing collagen, vitamins, minerals and other ingredients, and choose the product that best suits your needs. Buy joint and bone supplements at Farmaciasdirect with access to pharmaceutical advice.