• Natura Premium Essential Oil Lemon Bio , 30 ml
-27% Promo FD

Natura Premium Essential Oil Lemon Bio , 30 ml

SKUNA8436586480516

Natura Premium organic lemon essential oil in a 30 ml bottle for aromatherapy. It provides the citrus scent of lemon in diffusers and for other uses authorised by the manufacturer.

Regular price €7,80 26,0 € / 100ml
Sale price €7,80 Regular price €10,63
You are saving: -€2,83
26,0 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Lemon Bio , 30 ml
Natura Premium Essential Oil Lemon Bio , 30 ml
Regular price €7,80 26,0 € / 100ml
Sale price €7,80 Regular price €10,63
You are saving: -€2,83
26,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Lemon Essential Oil, 30 ml?

Natura Premium organic lemon essential oil in a 30 ml bottle for aromatherapy.

What is it used for?

It provides the citrusy scent of lemon in diffusers and for other uses authorised by the manufacturer.

Benefits and features

  • 30 ml bottle.
  • Certified organic product.
  • Citrus lemon scent.

How to use it?

Use only in the quantity and in the manner indicated on the packaging or in the diffuser manual.

Precautions

Do not ingest or apply undiluted unless expressly authorised on the label. Avoid contact with eyes and mucous membranes. Citrus oils may cause photosensitivity on the skin.

What is the price of Natura Premium Organic Lemon Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Lemon Essential Oil, 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me