• Normolabial Treatment Tube 6 ml
-25% Promo FD

Normolabial Treatment Tube 6 ml

SKU187052

Normolabial treatment is a health product that is formulated with zinc salts combined with natural oils and vitamin E, which act on the appearance of cold sores. It is transparent, in cream form and with effective natural ingredients.

Regular price €5,40 90,0 € / 100ml
Sale price €5,40 Regular price €7,20
You are saving: -€1,80
90,0 € / 100ml
Normolabial Treatment Tube 6 ml
Normolabial Treatment Tube 6 ml
Regular price €5,40 90,0 € / 100ml
Sale price €5,40 Regular price €7,20
You are saving: -€1,80
90,0 € / 100ml

 

 

What is Normolabial Treatment Tube and what is it used for?

Normolabial Treatment Tube 6 ml is a lip balm formulated to help prevent and relieve the symptoms of cold sores from the very first signs of an outbreak. Its formula acts throughout the various stages of the process, from the initial tingling sensation right through to healing, helping to protect, repair and moisturise the skin on the lips.

Normolabial Treatment Tube combines ingredients such as jojoba oil, beeswax and vitamin E, which promote hydration, soothe the burning sensation and help maintain the skin’s barrier. It also contains SPF 30 sun protection to shield the affected area from UV radiation, one of the factors that can trigger a cold sore flare-up.

Who is it suitable for?

Normolabial Treatment Tube 6 ml is suitable for adults and children aged 4 years and over who are experiencing symptoms of cold sores or wish to protect their lips from the very first signs of discomfort, such as tingling, itching or a stinging sensation.

How to use Normolabial Tube

Apply Normolabial Treatment Tube 6 ml between 3 and 6 times a day to the affected area of the lip, taking care to cover the lesion completely and avoiding spreading the product to other areas. It is recommended to start applying it at the first signs of a cold sore to ensure the best possible care of the area.

Composition of Normolabial Treatment Tube

Normolabial Tube ingredients:

  • Isostearyl isostearate.

  • Jojoba seed oil (Simmondsia chinensis).

  • PEG-8 beeswax.

  • Vitamin E.

  • Pomegranate seed oil (Punica granatum).

  • Zinc oxide.

  • SPF 30 sun filters (ethylhexyl methoxycinnamate, octocrylene and diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate).

  • Other excipients.

Benefits

  • Helps protect the lips from the first signs of cold sores.

  • Helps to moisturise and repair the skin on the lips.

  • Soothes a burning, itchy and stinging sensation.

  • Contains SPF 30 sun protection to protect the affected area.

  • Free from parabens, sulphates and preservatives.

Contraindications

Do not use on children under 4 years of age or on people with hypersensitivity to any of its ingredients. In the event of irritation or an allergic reaction, discontinue use and consult a healthcare professional. If symptoms persist for more than two weeks or worsen, consult your doctor. During pregnancy, it is recommended that the product be used only on medical advice.

Pharmacist’s advice

For best results, apply Normolabial Treatment Tube at the first signs of a cold sore. Avoid touching the sore with your fingers and wash your hands before and after each application to reduce the risk of transmission or reinfection.

What is the price of Normolabial Treatment Tube 6 ml?

At our online pharmacy, you can find the up-to-date price of Normolabial Treatment Tube 6 ml and take advantage of any available offers. Shop with complete confidence and a pharmaceutical guarantee at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me