• Nutergia Oligoviol N , 150 ml
-18% Promo FD

Nutergia Oligoviol N , 150 ml

SKUNU8436031733327

Nutergia Oligoviol N, 150 ml, is a liquid supplement containing minerals and trace elements. Each 5 ml dose provides 56 mg of magnesium, along with zinc, iron, copper, manganese, selenium, chromium and molybdenum. It is marketed as a magnesium supplement and for nervous system support.

Regular price €17,00 11,33 € / 100ml
Sale price €17,00 Regular price €20,64
You are saving: -€3,64
11,33 € / 100ml
Nutergia Oligoviol N , 150 ml
Nutergia Oligoviol N , 150 ml
Regular price €17,00 11,33 € / 100ml
Sale price €17,00 Regular price €20,64
You are saving: -€3,64
11,33 € / 100ml

 

 

Magnesium: what is Nutergia Oligoviol N, 150 ml?

Nutergia Oligoviol N, 150 ml is a liquid supplement containing minerals and trace elements. Each 5 ml dose provides 56 mg of magnesium, along with zinc, iron, copper, manganese, selenium, chromium and molybdenum. It is complemented by a magnesium supplement and nervous system support.

Benefits and uses

Magnesium helps reduce tiredness and supports the normal functioning of the nervous system.

Composition and characteristics

Filtered water and concentrated seawater, magnesium citrate, lithothamnion, mineral gluconates, manganese, selenium, molybdenum and chromium.

How to use Nutergia Oligoviol N, 150 ml?

Take 5 ml a day, diluted in half a glass of water.

Precautions

Shake before use and store in a cool, dry place. Consult a doctor if you have kidney disease.

What is the price of Nutergia Oligoviol N, 150 ml?

Check the price of Nutergia Oligoviol N, 150 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me