• Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
  • Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
  • Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
  • Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
  • Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
-20%

Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g

SKU187374

Nutribén Confort 1 is a powdered infant formula for babies from birth, designed for the dietary management of colic and constipation. It contains partially hydrolysed whey proteins, GOS and maize starch. 800 g tin. For use under medical supervision.

Packaging subject to change.

Regular price €23,50 2,94 € / 100gr
Sale price €23,50 Regular price €29,44
You are saving: -€5,94
2,94 € / 100gr
Sold out
Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
Nutribén Confort 1 Milk Starter, 800 g
Regular price €23,50 2,94 € / 100gr
Sale price €23,50 Regular price €29,44
You are saving: -€5,94
2,94 € / 100gr
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

What is Nutribén Confort 1?

Nutribén Confort 1 is a powdered infant formula for babies from birth. It is intended for the dietary management of mild digestive disorders, such as colic and constipation, when the baby is not breastfed. The tin contains 800 g and comes with a measuring spoon.

What is this infant formula used for?

Its composition adapts the proteins and carbohydrates to the needs of infants with mild digestive discomfort. The whey proteins are partially hydrolysed. Galacto-oligosaccharides (GOS) provide dietary fibre, and maize starch modifies the consistency of the formula.

Benefits and features

  • Suitable from birth for the dietary management of colic and constipation.
  • Contains partially hydrolysed whey proteins.
  • Provides GOS, DHA and arachidonic acid (AA).
  • Contains no palm oil.
  • The packaging keeps the scoop separate from the powder.

Composition of Nutribén Confort 1

Lactose, maltodextrin, milk fats, whey protein concentrate, vegetable oils (rapeseed, sunflower and coconut), milk galacto-oligosaccharides, maize starch, hydrolysed cow’s milk whey protein, medium-chain triglycerides, minerals, fish oil containing DHA, Mortierella alpina oil containing AA, choline chloride, L-tyrosine, inositol, L-histidine, vitamins, taurine, sunflower lecithin, nucleotides, L-carnitine and antioxidants. May contain traces of soya.

How do you prepare it?

  1. Wash your hands and sterilise the bottle, teat and ring.
  2. Boil some water and leave it to cool to around 45 °C.
  3. Pour the amount indicated onto the container.
  4. Add only the level measures indicated in the dosage table.
  5. Close the bottle and shake until the contents have dissolved.
  6. Check the temperature before feeding.

Prepare each bottle just before use and discard any leftovers. Always follow the dosage instructions on the pack or as advised by your healthcare professional.

Who is it suitable for?

It is intended for infants from birth with mild colic or constipation, when they are not breastfed. Breast milk is the best food for infants. This food for special medical purposes must be used under medical supervision.

Precautions and storage

Do not introduce this product without a paediatric assessment. If symptoms persist, worsen or are accompanied by vomiting, blood in the stools or refusal to feed, seek medical advice immediately. Store the tin in a cool, dry place. Close it after each use and use it within the period indicated on the packaging.

What is the price of Nutribén Confort 1 800 g?

Check the price of Nutribén Confort 1 800 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me