• Nutribén Low Weight Milk, 400 g
  • Nutribén Low Weight Milk, 400 g
  • Nutribén Low Weight Milk, 400 g
  • Nutribén Low Weight Milk, 400 g
-12%

Nutribén Low Weight Milk, 400 g

SKU247700

Nutribén Bajo Peso is a food for special medical purposes intended for premature newborns or those with a low birth weight. It comes in a 400 g tin and must only be used under medical supervision.

Regular price €33,00 82,5 € / 1kg
Sale price €33,00 Regular price €37,59
You are saving: -€4,59
82,5 € / 1kg
Sold out
Nutribén Low Weight Milk, 400 g
Nutribén Low Weight Milk, 400 g
Regular price €33,00 82,5 € / 1kg
Sale price €33,00 Regular price €37,59
You are saving: -€4,59
82,5 € / 1kg
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

What is Nutribén Bajo Peso?

Nutribén Bajo Peso is a powdered food for special medical purposes. It is intended for premature or low birth weight newborns when breastfeeding is not possible or is insufficient. The tin contains 400 g.

What is it used for?

It is used to meet the specific nutritional needs of these infants from day one. Its use, dosage and duration must be determined on an individual basis by the neonatal or paediatric team.

Key features

  • Intended for preterm or low birth weight newborns.
  • For use from birth under medical supervision.
  • Contains milk proteins, lactose and milk lipids.
  • Provides medium-chain triglycerides.
  • Does not contain palm oil.
  • May contain traces of soya.

Composition of Nutribén Low Weight

Lactose, skimmed cow’s milk, vegetable oils (sunflower, rapeseed and coconut), maltodextrin, whey protein concentrate, milk fats, whey protein concentrate enriched with alpha-lactalbumin, medium-chain triglycerides, minerals, Mortierella alpina oil, fish oil, vitamins, choline chloride, inositol, taurine, sunflower lecithin, nucleotides, L-carnitine and antioxidants. May contain traces of soya.

How do you prepare it?

Wash your hands and sterilise all utensils. Prepare the water and add the exact number of scoops indicated by your healthcare professional or in the table on the packaging. Shake until the powder has dissolved and check the temperature before feeding. Prepare each bottle just before use and discard any leftovers.

Who is it intended for?

It is intended for premature or low birth weight newborns. It must not be used for other infants without a specific clinical assessment. Breast milk, including expressed breast milk where possible, remains the first choice according to healthcare guidelines.

Precautions and storage

This product requires close medical supervision. Do not alter the prescribed concentration or volume. Store the unopened tin in a cool, dry place and observe the use-by date after opening. Seek advice if the baby refuses feeds, vomits or shows any significant changes.

What is the price of Nutribén Low Weight 400 g?

Check the price of Nutribén Bajo Peso 400 g on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me