• Pharmadiet Lagrinet Neo, Pack of 2 x 10 ml
-7%

Pharmadiet Lagrinet Neo, Pack of 2 x 10 ml

SKULA3202682010996

Pharmadiet Lagrinet Neo, pack of 2 x 10 ml, for pets.

Regular price €24,60 123,0 € / 100ml
Sale price €24,60 Regular price €26,32
You are saving: -€1,72
123,0 € / 100ml
Pharmadiet Lagrinet Neo, Pack of 2 x 10 ml
Pharmadiet Lagrinet Neo, Pack of 2 x 10 ml
Regular price €24,60 123,0 € / 100ml
Sale price €24,60 Regular price €26,32
You are saving: -€1,72
123,0 € / 100ml

 

 

Pharmadiet Lagrinet Neo, 2 x 10 ml pack contains two units of Pharmadiet Lagrinet Neo. A lubricating and moisturising solution for dry eyes.

What is the Pharmadiet Lagrinet Neo pack?

It is a value pack for veterinary use containing 2 x 10 ml. It provides a second unit without the risk of confusing this pack with the single-unit pack.

What is this value pack used for?

A lubricating and moisturising solution for dry eyes.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for pets.
  • It makes it easier to follow the recommended treatment plan when continuous use or replenishment is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

How to use Pharmadiet Lagrinet Neo?

Follow the instructions on the packaging and the regimen prescribed by your vet. Adhere to the species, weight and frequency of use indicated for each individual unit.

Who is it intended for?

This pack is intended for pets. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the labelling and instructions for each unit before use.
  • Do not exceed the recommended dose or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if the animal is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Pharmadiet Lagrinet Neo, Pack of 2 x 10 ml?

Check the price of Pharmadiet Lagrinet Neo, Pack of 2 x 10 ml at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me