• Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml
  • Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml
  • Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml
  • Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml
-43%

Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml

SKUSI8436564667076

Primaderm XpertSun Urban Advanced Light is an ultra-lightweight, broad-spectrum UVB/UVA facial sun cream with antioxidant and anti-ageing properties and a mattifying finish, suitable for all skin types.

Regular price €14,20 28,4 € / 100ml
Sale price €14,20 Regular price €25,10
You are saving: -€10,90
28,4 € / 100ml
Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml
Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml
Regular price €14,20 28,4 € / 100ml
Sale price €14,20 Regular price €25,10
You are saving: -€10,90
28,4 € / 100ml

 

 

What is Primaderm Light Texture Xpertsun Urban Advanced Mattifying, 50 ml?

Primaderm XpertSun Urban Advanced Light is an ultra-lightweight, broad-spectrum UVB/UVA facial sun cream with antioxidant and anti-ageing properties and a mattifying finish, suitable for all skin types.

Benefits of using Primaderm XpertSun Urban Advanced Light

  • Advanced, ultra-lightweight sun protection against UVA/UVB rays.
  • Prevents and repairs cellular damage.
  • Repairs and strengthens the skin’s barrier function.
  • Powerful anti-ageing, antioxidant and anti-pollution action.
  • Reduces redness and skin irritation.

How to apply Primaderm’s lightweight sun cream

Applying Primaderm Urban Advanced Light is very simple:

  1. Shake the product vigorously before applying.
  2. Apply to your face, neck and décolletage about 30 minutes before going out in the sun.
  3. Don’t forget to reapply it regularly, especially after sweating, swimming or drying yourself.

Precautions to bear in mind with Primaderm Urban Advanced

  • Avoid contact with the eyes and mucous membranes.
  • Do not apply to broken, irritated skin or open wounds.
  • Reapply the sun cream frequently.
  • Avoid prolonged exposure to the sun during peak hours.
  • Discontinue use if you notice any adverse reactions.

Composition of XpertSun Urban Advanced Light

The key active ingredients in XpertSun Urban Advanced are:

  • Encapsulated sun filters: these offer effective protection and are better tolerated by the skin.
  • Carnosine: protects the skin from oxidative damage and slows down ageing.
  • Marsturizer™: strengthens the skin barrier and protects against sun damage.

The full list of ingredients is as follows: Aqua (water), CI 77163, C12-15 Alkyl Benzoate, Propanediol, Butylene Glycol, Dimethicone, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, Phenoxyethanol, Bacillus Ferment, Carnosine, Lecithin, Hydroxyacetophenone, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Parfum (fragrance), Hexamethylindanopyran, Trimethylbenzenepropanol, Tetramethylacetyloctahydronaphthalenes.

Frequently asked questions about XpertSun Urban Advanced

Who is Urban Advanced Light recommended for?

Primaderm Urban Advanced Light is recommended for all skin types, including sensitive, combination, oily and/or acne-prone skin. It is also a very light cream that does not leave the skin looking shiny.

How long does it take for this ultra-light facial sun cream to take effect?

As it is a facial sun cream, it starts to work immediately after application and spreading, although it is recommended to apply it around 30 minutes before exposure to sunlight.

Can Urban Advanced Light be used alongside other skincare products?

Yes, you can use XpertSun Advanced Urban Light alongside other skincare products; as it has an ultra-light texture, it can be easily incorporated into your skincare routine.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me