-8% Promo FD

    Scientiffic Nutrition Recovery 2.1 Plus, 2000 grams

    SKUSC8491366277908

    Post workout drink. It is a muscle recovery powder with carbohydrates, protein and creatine... Does not contain sweeteners - 2Kg Chocolate Flavour

    Regular price €41,40 2,07 € / 100gr
    Sale price €41,40 Regular price €44,90
    You are saving: -€3,50
    2,07 € / 100gr
    Sold out
    Scientiffic Nutrition Recovery 2.1 Plus, 2000 grams
    Regular price €41,40 2,07 € / 100gr
    Sale price €41,40 Regular price €44,90
    You are saving: -€3,50
    2,07 € / 100gr

     

     

    BENEFITS: Sports supplement that will help us to recover and regenerate muscles after high intensity and short duration exercises.
    COMPOSITION: Advanced recovery formula that combines the highest quality protein (Isolac®) with 3 types of carbohydrates and creatine. The combination of carbohydrates and protein in a 2:1 ratio allows us to provide more than 15g of high quality protein and more than 25g of carbohydrates per 50g of product. This boosts rapid muscle recovery while restoring energy after training. Certified by Informed Sport
    RECOMMENDED FOR:It is recommended for all athletes who perform high-intensity training or competitions. It is a great ally for athletes who train 3 or more times a week to recover as soon as possible and perform in subsequent sessions.
    DAILY DOSE: Take 4 scoops (approx. 50g) diluted in 250-300ml of water after training.

    Pharmaceutical advice

    Do not exceed the expressly recommended daily dose. Keep out of the reach of young children. Food supplements should not be used as a substitute for a varied and balanced diet and a healthy lifestyle.

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Julia Mendoza Murillo
    A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
    Ask me