• Sesderma Reti Age Face Cream 50 ml
-43%

Sesderma Reti Age Face Cream 50 ml

SKU172069

Facial cream that prevents and corrects the signs of skin ageing due to chronological ageing.

Contains 50 ml.

Regular price €34,00 68,0 € / 100ml
Sale price €34,00 Regular price €59,95
You are saving: -€25,95
68,0 € / 100ml
Sesderma Reti Age Face Cream 50 ml
Sesderma Reti Age Face Cream 50 ml
Regular price €34,00 68,0 € / 100ml
Sale price €34,00 Regular price €59,95
You are saving: -€25,95
68,0 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
3 item(s)
€0,00

 

 

SESDERMA Reti Age Facial Cream

It is an anti-ageing facial treatment that prevents and corrects the signs of skin ageing caused mainly by chronological ageing: expression lines, wrinkles, loss of elasticity, luminosity and tone.

It comes in a practical 50 ml bottle.

Who it is indicated for

Specially formulated as an anti-ageing treatment for normal and dry skin.

How to use

Apply a small amount of SESDERMA Reti Age cream to the skin of the face, massaging gently with the fingertips until completely absorbed.

Professional advice

Sesderma Reti Age face cream has a powerful anti-ageing action that combines 3 retinoids encapsulated in lipid bubbles that give it these benefits: efficacy (retinisation of the skin), tolerance (reduces side effects) and improves the stability of vitamin A from oxidation processes induced by sun radiation.

Composition

3-retinol system (Retinyl, retinol and retinaldehyde liposomes), Hyaluronic acid, TGF-B2 growth factor, Mimetic peptides, Zinc and a cocktail of antioxidants (Ergothioneine, Vitamin C, Vitamin E, Pterostilbene and Coenzyme Q10).

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Sesderma S.L. Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440