• Singuladerm Rich Texture Xpertsun Urban Advanced Moisturising, 50 ml
-36%

Singuladerm Rich Texture Xpertsun Urban Advanced Moisturising, 50 ml

SKUSI8436564667069

Enhanced protection against sun damage. Daily-use facial sun protection with SPF 50+ broad-spectrum UVB/UVA protection. Formulated with encapsulated sun filters for better skin tolerance and enriched with an antioxidant peptide.

Regular price €16,10 32,2 € / 100ml
Sale price €16,10 Regular price €25,10
You are saving: -€9,00
32,2 € / 100ml
Singuladerm Rich Texture Xpertsun Urban Advanced Moisturising, 50 ml
Singuladerm Rich Texture Xpertsun Urban Advanced Moisturising, 50 ml
Regular price €16,10 32,2 € / 100ml
Sale price €16,10 Regular price €25,10
You are saving: -€9,00
32,2 € / 100ml

 

 

What is Singuladerm Rich Texture Xpertsun Urban Advanced Moisturising, 50 ml?

Enhanced protection against sun damage. Daily-use facial sun protection with SPF 50+ broad-spectrum UVB/UVA protection. Formulated with encapsulated sun filters for greater skin tolerance and enriched with an antioxidant peptide.

Features of XpertSun Urban Advanced Rich

  • Daily broad-spectrum SPF 50+ facial protection against UVB and UVA rays.
  • A rich, moisturising texture suitable for skin types seeking greater comfort.
  • Encapsulated sun filters to promote skin tolerance.
  • Formula enriched with an antioxidant peptide.

How to apply the sun cream

Apply to the face, neck and décolletage as the final step in your skincare routine, before sun exposure. Use a sufficient amount and reapply throughout the day, especially after sweating or drying yourself.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Prima-Derm SL Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440