• Svr Den Set Bi-Serum + Baume Nuit, 15 ml
-21% Promo FD Oportunidades
Svr

Svr Den Set Bi-Serum + Baume Nuit, 15 ml

SKUSV3662361004805

SVR Densitium Set with Bi-Sérum (2 x 15 ml), Baume Nuit (15 ml) and a toiletries bag. Combines day and night care to improve hydration, firmness, density and radiance in mature skin.

Regular price €42,00 280,0 € / 100ml
Sale price €42,00 Regular price €53,50
You are saving: -€11,50
280,0 € / 100ml
Svr Den Set Bi-Serum + Baume Nuit, 15 ml
Svr Den Set Bi-Serum + Baume Nuit, 15 ml
Regular price €42,00 280,0 € / 100ml
Sale price €42,00 Regular price €53,50
You are saving: -€11,50
280,0 € / 100ml

 

 

What is SVR Den Set Bi-Serum + Baume Nuit, 15 ml?

The perfect gift for all mums. A refreshing and redensifying duo to improve the skin’s firmness, density and radiance. Includes a toiletries bag + Bi-Serum 2x15 ml + Baume Nuit 15 ml.

SVR DENSITIUM Bi-Serum For mature skin. Face and neck. DENSITIUM BI-SERUM defies the laws of gravity! Two formulas offering a record concentration (45%) of dermatological anti-ageing active ingredients to combat the three main problems of mature skin: sagging skin, wrinkles and severe dryness. Its revolutionary effectiveness can be seen after just one month’s use, even on a double chin(1). Its ultra-sensory texture, with an addictive fragrance, makes you wish you were 50!

Composition

INCI: 1020416/A.01 - INGREDIENTS (CONTAINS): AQUA (PURIFIED WATER), DICAPRYLYL CARBONATE, ISONONYL ISONONANOATE, HEXYLDECYL STEARATE, OLEIC/LINOLEIC/LINOLENIC POLYGLYCERIDES, SQUALANE, PROPANEDIOL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, GLYCERYL BEHENATE/EICOSADIOATE, HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE, ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL, BIXA ORELLANA SEED EXTRACT, BORAGO OFFICINALIS SEED OIL, GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL, GLYCOLIPIDS, GLYCOSPHINGOLIPIDS, LAVANDULA STOECHAS EXTRACT, LEONTOPODIUM ALPINUM CALLUS CULTURE EXTRACT, LUPINUS ALBUS SEED EXTRACT, OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL, SESAMUM INDICUM (SESAME) OIL UNSAPONIFIABLES, ARTEMISIA ABROTANUM EXTRACT, CALCIUM PCA, GLYCERIN, HYALURONIC ACID, SACCHARIDE ISOMERATE, TOCOPHEROL, 1,2-HEXANEDIOL, ACACIA SENEGAL GUM, BUTYLENE GLYCOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CAPRYLYL GLYCOL, CITRIC ACID, PENTYLENE GLYCOL, SODIUM CITRATE, XANTHAN GUM, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CITRONELLOL, D-LIMONENE, LINALOOL, PARFUM (FRAGRANCE)

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoire SVR Supplier's address: 79-83 Avenue Paul Vaillant-Couturier, 94250 GentillyMobile phone: +33 1 41 24 70 00