• Angituss 6mg/Ml Syrup 200 Ml
-10%

Angituss 6 mg/ml Syrup 200 ml

SKU714220

Angituss 6 mg/ml Syrup 200 ml is a cough medicine in syrup form designed to relieve dry or non-productive coughs in adults and children over 2 years of age.

We are pharmacists
Consult us with any questions about the medication.
Regular price €10,30 5,15 € / 100ml
Sale price €10,30 Regular price €11,44
You are saving: -€1,14
5,15 € / 100ml
Angituss 6mg/Ml Syrup 200 Ml
Angituss 6 mg/ml Syrup 200 ml
Regular price €10,30 5,15 € / 100ml
Sale price €10,30 Regular price €11,44
You are saving: -€1,14
5,15 € / 100ml

 

 

This pack contains one bottle of Angituss 6mg/ml Syrup, 200 ml. It is a cough-suppressant medicine in syrup form, intended to relieve dry or non-productive coughs in adults and children over 2 years of age. Its presentation allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Angituss 6 mg/ml Syrup 200 ml?

Angituss 6 mg/ml Syrup 200 ml is a cough-relieving medicine in syrup form. The format indicated in the name allows the product to be identified precisely.

What is Angituss 6 mg/ml Syrup 200 ml used for?

It is intended to relieve dry or non-productive coughs in adults and children aged 2 years and over. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of underlying medical conditions, regular medication or sensitive circumstances.

What does this formulation contain?

  • levodropropizine 6 mg/ml.
  • cherry flavour and aroma.
  • 200 ml bottle with measuring cup.

Composition

Levodropropizine 6 mg per ml; citric acid monohydrate, cherry flavouring with propylene glycol, sodium hydroxide, methyl parahydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate, sucrose and purified water.

How to take or use the product

Measure the dose using the measuring cup provided and follow the dosage guidelines for your child’s age as set out in the patient information leaflet. Do not use for more than four days without consulting a doctor.

Who is it suitable for?

Adults, adolescents and children over 2 years of age; children aged between 2 and 6 years, under medical supervision.

Possible side effects

May cause nausea, abdominal discomfort, dizziness or drowsiness. Seek medical attention if an allergic reaction occurs.

Precautions

Do not use during pregnancy or whilst breastfeeding, in children under 2 years of age, or for a cough with excessive phlegm. Contains sucrose and parabens. May cause drowsiness or dizziness.

What is the price of Angituss 6mg/ml Syrup 200 ml?

Check the price of Angituss 6mg/ml Syrup 200 ml at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Angituss 6mg/ml Syrup 200 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me