• Tegor L-Carnitine 3000Mg, 20 Vials Of 10 Ml
-9% Promo FD

Tegor L-Carnitine 3000Mg, 20 Vials Of 10 Ml

SKUTE8429007057749

A liquid food supplement containing L-carnitine, in a pack of 20 vials, designed to support physical performance and energy metabolism.

Regular price €25,80 258,0 € / 100ml
Sale price €25,80 Regular price €28,21
You are saving: -€2,41
258,0 € / 100ml
Sold out
Tegor L-Carnitine 3000Mg, 20 Vials Of 10 Ml
Tegor L-Carnitine 3000Mg, 20 Vials Of 10 Ml
Regular price €25,80 258,0 € / 100ml
Sale price €25,80 Regular price €28,21
You are saving: -€2,41
258,0 € / 100ml

 

 

What is Tegor L-Carnitine 3000 mg, 20 vials of 10 ml?

A liquid food supplement containing L-carnitine, in 20 vials, designed to support physical performance and energy metabolism.

This is a supplement designed to boost energy and vitality. Before taking it, you should consider both your nutritional goals and the full composition of the product, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight L-carnitine, an ingredient linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: L-carnitine.
  • Packaging: 3000 mg, 20 vials, 10 ml.

How to take Tegor L-Carnitine 3000 mg, 20 vials of 10 ml

Shake the ampoule or vial if instructed by the manufacturer and take the recommended amount, either undiluted or diluted. Follow the instructions on the packaging and avoid doubling the dose with other supplements serving a similar purpose.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me