• Tegor Natur Colagen, 300 Gr
-12%

Tegor Natur Colagen, 300 Gr

SKUTE8429007047610

Hydrolysed marine collagen powder with vitamin C, maqui and hyaluronic acid. This hydrolysed collagen combines collagen and hyaluronic acid; available in powder form, with 9 g per serving.

Regular price €23,30 7,77 € / 100gr
Sale price €23,30 Regular price €26,42
You are saving: -€3,12
7,77 € / 100gr
Sold out
Tegor Natur Colagen, 300 Gr
Tegor Natur Colagen, 300 Gr
Regular price €23,30 7,77 € / 100gr
Sale price €23,30 Regular price €26,42
You are saving: -€3,12
7,77 € / 100gr

 

 

What is Tegor Natur Collagen, 300 g?

Tegor powdered food supplement, supplied in a 300 g pack.

Hydrolysed marinecollagen powder with vitamin C, maqui and hyaluronic acid. This hydrolysed collagen combines collagen and hyaluronic acid; available as a collagen powder containing 9 g per serving.

What is it used for?

Vitamin C contributes to normal collagen formation for the normal functioning of cartilage, bones and skin.

Benefits and features

  • Provides 9 g of hydrolysed marine collagen per serving.
  • It contains 80 mg of vitamin C.
  • Contains maqui and 10 mg of hyaluronic acid.

Composition

Per 10 g: hydrolysed marine collagen 9 g, maqui dry extract 200 mg, vitamin C 80 mg and hyaluronic acid 10 mg.

How should it be taken?

Dissolve two measuring scoops, equivalent to 10 g, in a glass of water and take once a day.

Who is it suitable for?

Adults who wish to supplement their diet with collagen, vitamin C and hyaluronic acid.

Precautions

Contains ingredients of marine origin. Do not exceed the recommended dose and consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have a medical condition or are taking medication.

What is the price of Tegor Natur Collagen, 300 g?

Check the price of Tegor Natur Collagen, 300 g at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Find Tegor Natur Collagen, 300 g at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me