• Tensoderm Scrub Paste 50 ml
-18%

Tensoderm Scrub Paste 50 ml

SKU264861

Tensoderm Scrub Paste 50 ml is a cleansing and exfoliating paste for oily or comedogenic skin. The tube contains 50 ml and combines physical granules with cleansing agents. It is marketed as a facial exfoliator, exfoliating cleanser and treatment for oily skin.

Regular price €13,70 27,4 € / 100ml
Sale price €13,70 Regular price €16,74
You are saving: -€3,04
27,4 € / 100ml
Tensoderm Scrub Paste 50 ml
Tensoderm Scrub Paste 50 ml
Regular price €13,70 27,4 € / 100ml
Sale price €13,70 Regular price €16,74
You are saving: -€3,04
27,4 € / 100ml

 

 

Facial exfoliator: what is Tensoderm Scrub Paste 50 ml?

Tensoderm Scrub Paste 50 ml is a cleansing and exfoliating paste for oily or comedogenic skin. The tube contains 50 ml and combines physical granules with cleansing agents. It is ideal for use as an exfoliating cleanser for oily skin.

Benefits and uses

It helps remove surface cells and excess oil during facial cleansing.

Composition and characteristics

Denatured alcohol, water, camphor, citric acid, surfactants, glycerine, hydrated silica, microcrystalline cellulose and preservatives.

How to use Tensoderm Scrub Paste 50 ml?

Apply to damp skin, massage until a lather forms and rinse off before it dries.

Precautions

Avoid the eye area. Use less frequently if dryness occurs and rinse without rubbing if it comes into contact with the eyes.

What is the price of Tensoderm Scrub Paste 50 ml?

Check the price of Tensoderm Scrub Paste 50 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me