• V.Byotic L-Glutamine Powder , 500 g
-12% Promo FD

V.Byotic L-Glutamine Powder , 500 g

SKUV.8587324529063

V.Byotic L-Glutamine Powder, 500 g, is a pure L-glutamine powder supplement. The pack contains 500 g and allows you to measure out the serving before mixing it with liquid. It is available as glutamine, L-glutamine or glutamine powder.

Regular price €34,30 6,86 € / 100gr
Sale price €34,30 Regular price €39,05
You are saving: -€4,75
6,86 € / 100gr
V.Byotic L-Glutamine Powder , 500 g
V.Byotic L-Glutamine Powder , 500 g
Regular price €34,30 6,86 € / 100gr
Sale price €34,30 Regular price €39,05
You are saving: -€4,75
6,86 € / 100gr

 

 

Glutamine: what is V.Byotic L-Glutamine Powder, 500 g?

V.Byotic L-Glutamine Powder, 500 g is a pure L-glutamine powder supplement. The pack contains 500 g and allows you to measure out the serving before mixing it with liquid. It is made up of L-glutamine and glutamine powder.

Benefits and uses

It provides L-glutamine in a form free from other amino acids.

Composition and characteristics

L-glutamine powder with a declared purity of 99.99 per cent.

How to use V.Byotic L-Glutamine Powder, 500 g?

Mix 3 g with water once or twice a day.

Precautions

May contain traces of gluten. Consult your doctor if you are pregnant, breastfeeding, have kidney disease or are taking medication.

What is the price of V.Byotic L-Glutamine Powder, 500 g?

Check the price of V.Byotic L-Glutamine Powder, 500 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me