• Valle Emosin Oil, 50 Ml
-18% Promo FD

Valle Emosin Oil, 50 Ml

SKUVA8436018450940

Oil for external use to care for the anal and perianal area in cases of haemorrhoids, fissures, itching or irritation. 50 ml bottle.

Regular price €15,40 30,8 € / 100ml
Sale price €15,40 Regular price €18,87
You are saving: -€3,47
30,8 € / 100ml
Valle Emosin Oil, 50 Ml
Valle Emosin Oil, 50 Ml
Regular price €15,40 30,8 € / 100ml
Sale price €15,40 Regular price €18,87
You are saving: -€3,47
30,8 € / 100ml

 

 

What is Valle Emosin Oil, 50 ml?

An oil for external use to care for the anal and perianal area in cases of haemorrhoids, fissures, itching or irritation. 50 ml bottle.

It is an oil-based preparation from El Valle containing extracts of sage, horse chestnut, milk thistle, devil’s claw and calendula.

Benefits and characteristics

  • An oily texture that can be applied without vigorous rubbing.
  • Combines various plant extracts in sunflower oil.
  • 50 ml bottle.

Composition

Sunflower oil and extracts of sage, horse chestnut, milk thistle, devil’s claw and calendula.

How to use

Shake well, apply a few drops to a cotton pad and gently wipe the area 2 to 3 times a day.

Who is it suitable for?

Adults requiring external care of the anal or perianal area.

Precautions

For external use only. Do not apply to active bleeding or deep wounds. Seek medical advice in the event of severe pain, bleeding or persistent symptoms.

What is the price of Valle Emosin Oil, 50 ml?

Check the price of Valle Emosin Oil, 50 ml on Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me