• Vanilar Oily Hair Shampoo , 200 ml
  • Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml
  • Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml
-26%

Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml

SKUVA175844

Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml, is a dermatological shampoo for oily or combination hair, designed to gently cleanse and reduce oiliness on the scalp.

Regular price €10,00 5,0 € / 100ml
Sale price €10,00 Regular price €13,50
You are saving: -€3,50
5,0 € / 100ml
Vanilar Oily Hair Shampoo , 200 ml
Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml
Regular price €10,00 5,0 € / 100ml
Sale price €10,00 Regular price €13,50
You are saving: -€3,50
5,0 € / 100ml

 

 

This product is a 200 ml bottle of Vanilar Shampoo for Oily Hair. It is a dermatological shampoo for oily or combination hair , designed to gently cleanse and reduce oiliness on the scalp. Its format allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml?

Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml is a dermatological shampoo for oily or combination hair. The format indicated in the name allows the product code to be identified precisely.

What is Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml used for?

Its purpose is to gently cleanse and reduce oiliness of the scalp. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Key features

  • cleansing base with mild surfactants.
  • Contains salicylic acid and capryloyl glycine.
  • Suitable for frequent use, two to three times a week.

Composition

Aqua, Disodium Laureth Sulfosuccinate, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolysed Soy Protein, Salicylic Acid, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Capryloyl Glycine, Sodium Hydroxide, Parfum, Disodium EDTA and 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol.

Directions for use

Apply to wet hair, massage into the scalp, leave on for two to three minutes, then rinse with lukewarm water.

Who is it suitable for?

People with oily or combination hair and excess sebum.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes. Do not use if you are allergic to any of the ingredients.

What is the price of Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml?

Check the price of Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Buy Vanilar Shampoo for Oily Hair, 200 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me