• Vanilar Oily Hair Shampoo Pack , 3 x 200 ml
-28%

Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml

SKUVA4202608132343

Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml, is a dermatological shampoo for oily or combination hair, designed to gently cleanse and reduce oiliness on the scalp. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €29,30 4,88 € / 100ml
Sale price €29,30 Regular price €40,50
You are saving: -€11,20
4,88 € / 100ml
Vanilar Oily Hair Shampoo Pack , 3 x 200 ml
Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml
Regular price €29,30 4,88 € / 100ml
Sale price €29,30 Regular price €40,50
You are saving: -€11,20
4,88 € / 100ml

 

 

The pack contains several bottles of Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml. It is a dermatological shampoo for oily or combination hair, designed to gently cleanse and reduce oiliness on the scalp. The pack makes it easier to stick to your routine or to stock up without having to mix different product codes.

What does the Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml, contain?

Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml is a dermatological shampoo for oily or combination hair. Each bottle has the same uses and characteristics as the individual bottle.

What is the purpose of this value pack?

Its purpose is to gently cleanse and reduce oiliness on the scalp. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key features

  • A cleansing base with mild surfactants.
  • Contains salicylic acid and capryloyl glycine.
  • Suitable for frequent use, two to three times a week.

Ingredients

Aqua, Disodium Laureth Sulfosuccinate, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolysed Soya Protein, Salicylic Acid, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Capryloyl Glycine, Sodium Hydroxide, Parfum, Disodium EDTA and 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol.

Directions for use

Apply to wet hair, massage into the scalp, leave on for two or three minutes, then rinse with lukewarm water.

Who is it suitable for?

People with oily or combination hair and excess sebum.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes. Do not use if you are allergic to any of the ingredients.

What is the price of Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml?

Check the price of Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml at Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Buy Vanilar Pack Shampoo for Oily Hair, 3 x 200 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me