• Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml
-34%

Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml

SKUYA4202608132345

Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml, is a liposomal facial fluid designed to moisturise mature skin and provide hyaluronic acid precursors. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €146,20 97,47 € / 100ml
Sale price €146,20 Regular price €221,40
You are saving: -€75,20
97,47 € / 100ml
Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml
Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml
Regular price €146,20 97,47 € / 100ml
Sale price €146,20 Regular price €221,40
You are saving: -€75,20
97,47 € / 100ml

 

 

This pack contains several units of Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml. It is a liposomal facial fluid designed to moisturise mature skin and provide hyaluronic acid precursors. The pack makes it easier to stick to your skincare routine or to top up your supply without having to mix different product codes.

What does the Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml, contain?

The Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml, is a liposomal facial fluid. Each unit has the same use and characteristics as the individual product.

What is the purpose of this value pack?

Its purpose is to moisturise mature skin and provide hyaluronic acid precursors. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

What does this format provide?

  • It contains glucuronic acid and N-acetylglucosamine encapsulated in liposomes.
  • It provides hydration and helps promote a firmer appearance.
  • 50 ml airless bottle, free from fragrance, colourants and preservatives.

Ingredients

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Ceratonia Siliqua Gum, Glycerin, Panthenol, Phosphatidylcholine, Acetyl Glucosamine, Caprylyl Glycol, 1,2-Hexanediol, Carbomer, Saccharide Isomerate, Glucuronic Acid and Disodium EDTA.

How to use the product

Apply the required amount to a clean face and neck, massaging gently until absorbed.

Who is it suitable for?

Mature skin or skin lacking in moisture and elasticity.

Precautions for use

For external use only. Avoid contact with the eyes. Discontinue use if persistent irritation occurs.

What is the price of Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml?

Check the price of Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Buy Yalusil Liposomal Fluid Pack, 3 x 50 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me