Collection:

Healing and antiseptic for cats

  • Omnimatrix Healing Ointment 60 g
    -8%

    Omnimatrix Healing Ointment 60 g

    Regular price €19,50 32,5 € / 100gr
    Sale price €19,50 Regular price €21,18
    You are saving: -€1,68
    32,5 € / 100gr
  • Omnimatrix Healing Ointment 20 Gr
    Promo FD

    Omnimatrix Healing Ointment 20 Gr

    Regular price €13,38 66,9 € / 100gr
    Sale price €13,38 Regular price €13,38
    You are saving: -€0,00
    66,9 € / 100gr
  • Vetramil Ointment 30 gr
    -13%

    Vetramil Ointment 30 gr

    Regular price €20,00 666,67 € / 1kg
    Sale price €20,00 Regular price €22,95
    You are saving: -€2,95
    666,67 € / 1kg
  • Calier Ado Eqmina 70 ml Spray
    -11%

    Calier Ado Eqmina 70 ml Spray

    Regular price €9,10
    Sale price €9,10 Regular price €10,24
    You are saving: -€1,14
  • Vetericyn Vf Skin Care 120 ml
    -5%

    Vetericyn Vf Skin Care 120 ml

    Regular price €25,60
    Sale price €25,60 Regular price €26,95
    You are saving: -€1,35
  • Stangest Cicavet Cicatrizante Spray, 500 ml
    -11%

    Stangest Cicavet Cicatrizante Spray, 500 ml

    Regular price €20,90
    Sale price €20,90 Regular price €23,41
    You are saving: -€2,51
  • Alumax Spray 200 ml
    -36%

    Alumax Spray 200 ml

    Regular price €6,10 3,05 € / 100ml
    Sale price €6,10 Regular price €9,47
    You are saving: -€3,37
    3,05 € / 100ml
  • Cleandermal Dog Cat Spray, 100 ml
    -14%

    Cleandermal Dog Cat Spray, 100 ml

    Regular price €9,80 9,8 € / 100ml
    Sale price €9,80 Regular price €11,34
    You are saving: -€1,54
    9,8 € / 100ml
  • Omnimatrix Septifree 50 ml

    Regular price €16,13 32,26 € / 100ml
    Sale price €16,13 Regular price €16,13
    You are saving: -€0,00
    32,26 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care, 60 ml
    -18%

    JTPharma Hypochlorine Skin Care, 60 ml

    Regular price €18,40 30,67 € / 100ml
    Sale price €18,40 Regular price €22,32
    You are saving: -€3,92
    30,67 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care, 150 ml
    -16%

    JTPharma Hypochlorine Skin Care, 150 ml

    Regular price €27,60 18,4 € / 100ml
    Sale price €27,60 Regular price €32,74
    You are saving: -€5,14
    18,4 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care, 500 ml
    -7%

    JTPharma Hypochlorine Skin Care, 500 ml

    Regular price €49,20 9,84 € / 100ml
    Sale price €49,20 Regular price €52,74
    You are saving: -€3,54
    9,84 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care Hydrogel, 150 ml
    -7%

    JTPharma Hypochlorine Skin Care Hydrogel, 150 ml

    Regular price €26,60 17,73 € / 100ml
    Sale price €26,60 Regular price €28,55
    You are saving: -€1,95
    17,73 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care Hydrogel, 500 ml
    -6%

    JTPharma Hypochlorine Skin Care Hydrogel, 500 ml

    Regular price €50,30 10,06 € / 100ml
    Sale price €50,30 Regular price €53,78
    You are saving: -€3,48
    10,06 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Farm Hydrogel, 540 ml
    -6%

    JTPharma Hypochlorine Farm Hydrogel, 540 ml

    Regular price €51,70 9,57 € / 100ml
    Sale price €51,70 Regular price €55,28
    You are saving: -€3,58
    9,57 € / 100ml
  • JTPharma Ultra Dry, 500 ml
    -7%

    JTPharma Ultra Dry, 500 ml

    Regular price €28,70 5,74 € / 100ml
    Sale price €28,70 Regular price €30,84
    You are saving: -€2,14
    5,74 € / 100ml
  • JTPharma Ultra Dry Galon, 3,78L
    -18% Oportunidades

    JTPharma Ultra Dry Galon, 3,78L

    Regular price €93,30 2,47 € / 100ml
    Sale price €93,30 Regular price €113,13
    You are saving: -€19,83
    2,47 € / 100ml
  • JTPharma Ultra Dry, 120 ml
    -12%

    JTPharma Ultra Dry, 120 ml

    Regular price €10,80 9,0 € / 100ml
    Sale price €10,80 Regular price €12,21
    You are saving: -€1,41
    9,0 € / 100ml
  • Kimiderm Intensiv Cream, 30 gr
    -11%

    Kimiderm Intensiv Cream, 30 gr

    Regular price €14,00 466,67 € / 1kg
    Sale price €14,00 Regular price €15,81
    You are saving: -€1,81
    466,67 € / 1kg
  • Omnimatrix Healing, 250 ml

    Regular price €61,61 246,44 € / 1kg
    Sale price €61,61 Regular price €61,61
    You are saving: -€0,00
    246,44 € / 1kg
  • Stangest Cicavet Healing Spray 125 Ml
    -5%

    Stangest Cicavet Healing Spray 125 Ml

    Regular price €10,90 83,85 € / 1kg
    Sale price €10,90 Regular price €11,47
    You are saving: -€0,57
    83,85 € / 1kg
  • Vexoderm Gel Plus 12 gr
    -5%

    Vexoderm Gel Plus 12 gr

    Regular price €12,20 1016,67 € / 1kg
    Sale price €12,20 Regular price €12,84
    You are saving: -€0,64
    1016,67 € / 1kg
  • Vetericyn Vf Plus 500 ml
    -5%

    Vetericyn Vf Plus 500 ml

    Regular price €45,30 9,06 € / 100ml
    Sale price €45,30 Regular price €47,68
    You are saving: -€2,38
    9,06 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus Hydrogel 500 ml
    -6%

    Vetericyn Vf Plus Hydrogel 500 ml

    Regular price €48,20 9,64 € / 100ml
    Sale price €48,20 Regular price €51,53
    You are saving: -€3,33
    9,64 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus Hydrogel 120 ml
    -13%

    Vetericyn Vf Plus Hydrogel 120 ml

    Regular price €27,70 23,08 € / 100ml
    Sale price €27,70 Regular price €31,68
    You are saving: -€3,98
    23,08 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus 55 ml
    -7%

    Vetericyn Vf Plus 55 ml

    Regular price €18,90 34,36 € / 100ml
    Sale price €18,90 Regular price €20,25
    You are saving: -€1,35
    34,36 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus Hydrogel 55 ml
    -10%

    Vetericyn Vf Plus Hydrogel 55 ml

    Regular price €19,00 34,55 € / 100ml
    Sale price €19,00 Regular price €21,02
    You are saving: -€2,02
    34,55 € / 100ml
  • Vetramil Ointment 180 gr
    -5%

    Vetramil Ointment 180 gr

    Regular price €69,20 384,44 € / 1kg
    Sale price €69,20 Regular price €72,84
    You are saving: -€3,64
    384,44 € / 1kg
  • Vetramil Spray 100 ml
    -10%

    Vetramil Spray 100 ml

    Regular price €28,60 28,6 € / 100ml
    Sale price €28,60 Regular price €31,70
    You are saving: -€3,10
    28,6 € / 100ml
  • Vetramil 10Cmx10 cm 5Pads
    -9% Promo FD

    Vetramil 10Cmx10 cm 5Pads

    Regular price €21,30 266,25 € / 1kg
    Sale price €21,30 Regular price €23,43
    You are saving: -€2,13
    266,25 € / 1kg

Wound-healing and antiseptic products for cats are formulated to help cleanse, protect and promote the healing of superficial wounds, cuts, grazes or minor skin injuries in cats. At Farmaciasdirect, you’ll find a wide selection of veterinary products for your cat’s hygiene and skin care, developed to promote proper healing and help prevent infections, always as a complement to your vet’s recommendations.

What are wound healing and antiseptic products for cats?

Wound healing and antiseptic products for cats are veterinary products intended for the cleaning, disinfection and care of minor wounds or superficial injuries. Depending on their composition, they help reduce the microbial load in the affected area, promote skin regeneration and create a suitable environment for healing.

These products can be used on cuts, scratches, grazes, minor post-surgical wounds or injuries caused by scratching, always following the manufacturer’s or vet’s instructions.

What are wound healing and antiseptic products for cats used for?

These products contribute to the proper care of injured skin and help keep the area clean during the recovery process.

  • They help to clean minor wounds and superficial cuts.
  • They promote good skin hygiene.
  • They help prevent the growth of microorganisms in the treated area.
  • They support the natural healing process.
  • They help protect the skin against external agents.
  • They contribute to the cat’s wellbeing during recovery.

How do you choose the best wound treatment for cats?

The choice will depend on the type of injury, its location and the animal’s specific needs.

  • Antiseptic sprays: easy to apply to large areas or areas that are difficult to reach.
  • Wound-healing gels: help keep the area protected and promote skin regeneration.
  • Disinfectant solutions: suitable for the initial cleaning of small wounds.
  • Veterinary ointments: provide localised protection when suitable for cats.
  • Products containing soothing ingredients: help to relieve the discomfort associated with minor irritations.

If the wound is deep, is bleeding heavily, has discharge, a foul odour or significant swelling, or if the cat shows signs of severe pain, it is essential to see a vet.

Types of wound care products for cats

At Farmaciasdirect you’ll find a range of solutions tailored to your pet’s needs.

  • Veterinary antiseptics.
  • Wound-healing products for cats.
  • Wound sprays.
  • Regenerative gels.
  • Cleansing solutions.
  • Post-surgical care products.
  • Products for paw pads and skin.

When should you use an antiseptic for cats?

Antiseptics can be used following the appearance of small superficial wounds, scratches or minor cuts to help keep the area clean. In the event of serious injuries or signs of infection, you should always consult a vet before applying any treatment.

Tips for caring for wounds in cats

  • Clean the area following the instructions provided by your vet or the manufacturer.
  • Prevent the cat from licking the wound continuously where necessary.
  • Keep the area clean and dry.
  • Check the wound daily to monitor its progress.
  • Take your cat to the vet if the wound gets worse or does not improve.

Why buy wound healing products and antiseptics for cats at Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you’ll find a wide selection of wound-healing and antiseptic products for cats, manufactured by trusted veterinary laboratories. Our catalogue includes original products for treating minor wounds and skin care, backed by a specialist online pharmacy. What’s more, you’ll benefit from fast delivery, professional advice and all the guarantees you need to look after your pet’s health and wellbeing.