Collection:

Sugar and uric acid

  • Trepatdiet Noglic, 30 Tabs
    -5% Promo FD

    Trepatdiet Noglic, 30 Tabs

    Regular price €21,60 21,6 € / 1ud
    Sale price €21,60 Regular price €22,74
    You are saving: -€1,14
    21,6 € / 1ud
  • Tongil Nivelglu, 60 Capsules
    -18%

    Tongil Nivelglu, 60 Capsules

    Regular price €21,60 0,36 € / 1ud
    Sale price €21,60 Regular price €26,27
    You are saving: -€4,67
    0,36 € / 1ud
  • Tegor Gout Complex, 20 Envelopes
    -16% Promo FD

    Tegor Gota Complex, 20 sachets

    Regular price €28,80 1,44 € / 1ud
    Sale price €28,80 Regular price €34,27
    You are saving: -€5,47
    1,44 € / 1ud
  • Tegor Acidur , 60 capsules
    -10%

    Tegor Acidur , 60 capsules

    Regular price €18,10 0,3 € / 1ud
    Sale price €18,10 Regular price €20,11
    You are saving: -€2,01
    0,3 € / 1ud
  • Soria Natural Natusor 15 Diabesil, 20 Filters
    -10%

    Soria Natural Natusor 15 Diabesil, 20 Filters

    Regular price €4,00 0,2 € / 1ud
    Sale price €4,00 Regular price €4,45
    You are saving: -€0,45
    0,2 € / 1ud
  • Soria Natural 33-S Travalera 200 Mg, 30 Capsules
    -10%

    Soria Natural 33-S Travalera 200 Mg, 30 Capsules

    Regular price €12,10 0,4 € / 1ud
    Sale price €12,10 Regular price €13,45
    You are saving: -€1,35
    0,4 € / 1ud
  • Pinisan Fitopremium Cinnamon, 30 Capsules
    -19%

    Pinisan Fitopremium Cinnamon, 30 Capsules

    Regular price €12,60 0,42 € / 1ud
    Sale price €12,60 Regular price €15,64
    You are saving: -€3,04
    0,42 € / 1ud
  • Nutergia Oligoviol H , 150 ml
    -17%

    Nutergia Oligoviol H , 150 ml

    Regular price €16,80 11,2 € / 100ml
    Sale price €16,80 Regular price €20,26
    You are saving: -€3,46
    11,2 € / 100ml
  • Neo Chromium, 50 capsules
    -38%

    Neo Chromium, 50 capsules

    Regular price €9,40 0,19 € / 1ud
    Sale price €9,40 Regular price €15,25
    You are saving: -€5,85
    0,19 € / 1ud
  • Mundo Natu Uricacid , 60 capsules
    -23%

    Mundo Natu Uricacid , 60 capsules

    Regular price €23,10 0,39 € / 1ud
    Sale price €23,10 Regular price €30,12
    You are saving: -€7,02
    0,39 € / 1ud
  • Mundo Natu Dibecol Gluco , 90 capsules of 120 mg
    -24%

    Mundo Natu Dibecol Gluco , 90 capsules of 120 mg

    Regular price €34,20 0,38 € / 1ud
    Sale price €34,20 Regular price €44,79
    You are saving: -€10,59
    0,38 € / 1ud
  • Lamberts Chromium Gtf 200 , 100 tablets
    -23%

    Lamberts Chromium Gtf 200 , 100 tablets

    Regular price €19,10 19,1 € / 1ud
    Sale price €19,10 Regular price €24,85
    You are saving: -€5,75
    19,1 € / 1ud
  • Labcatal Chromium 28 Ampoules
    -35%

    Labcatal Chromium 28 Ampoules

    Regular price €12,00
    Sale price €12,00 Regular price €18,35
    You are saving: -€6,35
  • Intersa Phytobiopole Mix Gluc 12, 50 Ml
    -16% Promo FD

    Intersa Phytobiopole Mix Gluc 12, 50 Ml

    Regular price €13,70 27,4 € / 100ml
    Sale price €13,70 Regular price €16,39
    You are saving: -€2,69
    27,4 € / 100ml
  • Integralia Apple Cider Vinegar Plus, 100 Capsules
    -20% Promo FD

    Integralia Apple Cider Vinegar Plus, 100 Capsules

    Regular price €13,90 0,14 € / 1ud
    Sale price €13,90 Regular price €17,38
    You are saving: -€3,48
    0,14 € / 1ud
  • Health Aid Uriprinol, 60 Tablets
    -31%

    Health Aid Uriprinol, 60 tablets

    Regular price €29,20 29,2 € / 1ud
    Sale price €29,20 Regular price €42,02
    You are saving: -€12,82
    29,2 € / 1ud
  • Health Aid Diaglucoforte , 60 tablets
    -30% Promo FD

    Health Aid Diaglucoforte , 60 tablets

    Regular price €21,10 0,35 € / 1ud
    Sale price €21,10 Regular price €30,16
    You are saving: -€9,06
    0,35 € / 1ud
  • Glauber Melito, 30 Tablets
    -17% Promo FD

    Glauber Melito, 30 Tablets

    Regular price €37,80 37,8 € / 1ud
    Sale price €37,80 Regular price €45,47
    You are saving: -€7,67
    37,8 € / 1ud
  • Generation UCAN Lemon 6 Sachets
    -36% Promo FD

    Generation UCAN Lemon 6 Sachets

    Sold out
    Let me know
  • Equisalud Holopai 14 , 31 ml
    -21%

    Equisalud Holopai 14 , 31 ml

    Regular price €13,70 44,19 € / 100ml
    Sale price €13,70 Regular price €17,38
    You are saving: -€3,68
    44,19 € / 100ml
  • Drasanvi Phytouric , 60 capsules
    -39%

    Drasanvi Phytouric , 60 capsules

    Regular price €15,80 0,26 € / 1ud
    Sale price €15,80 Regular price €25,99
    You are saving: -€10,19
    0,26 € / 1ud
  • Drasanvi Keto Vegetal Carbon , 60 capsules
    -38%

    Drasanvi Keto Vegetal Carbon , 60 capsules

    Regular price €6,20 0,1 € / 1ud
    Sale price €6,20 Regular price €10,05
    You are saving: -€3,85
    0,1 € / 1ud
  • Dr.Dunner Cinnulin , 40 capsules
    -26%

    Dr.Dunner Cinnulin , 40 capsules

    Regular price €12,60 0,32 € / 1ud
    Sale price €12,60 Regular price €17,11
    You are saving: -€4,51
    0,32 € / 1ud
  • Dietisa Edensan 06 Glucose Levels , 20 filters
    -19%

    Dietisa Edensan 06 Glucose Levels , 20 filters

    Regular price €4,80 0,24 € / 1ud
    Sale price €4,80 Regular price €5,94
    You are saving: -€1,14
    0,24 € / 1ud
  • Bonusan Multi Pro Gluco Active , 120 tablets
    -16%

    Bonusan Multi Pro Gluco Active , 120 tablets

    Regular price €57,00 0,48 € / 1ud
    Sale price €57,00 Regular price €67,99
    You are saving: -€10,99
    0,48 € / 1ud
  • Ayurveda Gymnema Sylvestre , 60 capsules
    -33%

    Ayurveda Gymnema Sylvestre , 60 capsules

    Regular price €17,10 0,29 € / 1ud
    Sale price €17,10 Regular price €25,50
    You are saving: -€8,40
    0,29 € / 1ud
  • Activecomplex Zinc 60 tablets
    -30%

    Activecomplex Zinc 60 tablets

    Regular price €6,30 0,11 € / 1ud
    Sale price €6,30 Regular price €9,02
    You are saving: -€2,72
    0,11 € / 1ud
  • Activecomplex Chromium 100 Mcg 60 tablets
    -39%

    Activecomplex Chromium 100 Mcg 60 tablets

    Regular price €15,40 0,26 € / 1ud
    Sale price €15,40 Regular price €25,10
    You are saving: -€9,70
    0,26 € / 1ud
  • 100%Natura Metabolicare , 60 capsules
    -28%

    100%Natura Metabolicare , 60 capsules

    Regular price €32,30
    Sale price €32,30 Regular price €44,70
    You are saving: -€12,40
  • Natural Health Metforgluco, 90 capsules
    -39%

    Natural Health Metforgluco, 90 capsules

    Regular price €17,10 0,19 € / 1ud
    Sale price €17,10 Regular price €28,00
    You are saving: -€10,90
    0,19 € / 1ud

At Farmaciasdirect, you’ll find a selection of natural products for uric acid and glucose metabolism, formulated to complement a balanced diet and healthy lifestyle. This category brings together food supplements containing various plant-based ingredients, vitamins and minerals for those looking to look after their metabolic wellbeing and maintain healthy habits.

What is uric acid and why might its levels rise?

Uric acid is a substance produced naturally when the body metabolises purines, compounds found both in our bodies and in certain foods. It is normally excreted mainly via the kidneys and in urine.

When production is high or the body is unable to eliminate it properly, its concentration in the blood may rise. Diet, alcohol consumption, certain medicines, metabolic factors and some medical conditions can influence its levels.

Maintaining a balanced diet, staying properly hydrated and following the advice of a healthcare professional are essential when levels are high.

Natural products for uric acid

Within this category, you can find supplements for uric acid with different formulations. These products are intended to complement your diet and are not a substitute for the treatment prescribed by a doctor in cases of hyperuricaemia, gout or any other diagnosed condition.

Depending on their formulation, they may contain plant extracts, vitamins, minerals and other nutrients. Before choosing a supplement, check its ingredients, instructions for use and warnings, especially if you are currently taking any medication.

What is glucose and why is it important to maintain it at the right levels?

Blood glucose is one of the body’s main sources of energy. Its levels are regulated primarily by various hormonal mechanisms, with insulin playing a key role.

A balanced diet, regular exercise, maintaining a healthy weight and following the advice of healthcare professionals are important steps in managing glucose metabolism.

Dietary supplements should not be used as a substitute for prescribed diabetes medication or other therapeutic measures recommended by a healthcare professional.

Supplements for glucose metabolism

Supplements for glucose metabolism may contain various nutrients and plant extracts. The composition varies depending on the product, so it is important to check the specific characteristics of each formula before incorporating it into your diet.

Some supplements may contain minerals such as chromium, which helps maintain normal blood glucose levels and supports the normal metabolism of macronutrients.

If you have diabetes, use insulin or take medication to lower blood glucose levels, consult your doctor or pharmacist before taking any dietary supplement.

How can you manage your uric acid levels?

As well as following your doctor’s advice, certain habits can help with general management if you are prone to high uric acid levels:

  • Stay well hydrated.
  • Follow a varied and balanced diet.
  • Limit your consumption of alcoholic drinks.
  • Limit your intake of foods particularly high in purines, where advised by a healthcare professional.
  • Maintain a healthy weight.
  • Take regular exercise suited to your personal circumstances.
  • Attend the recommended medical check-ups.

How can you manage your blood glucose levels?

Managing blood sugar levels depends largely on lifestyle and, where a condition has been diagnosed, on the treatment prescribed by a healthcare professional.

A balanced diet, limiting excessive intake of free sugars, exercising regularly and maintaining a healthy weight are some of the general measures that help to look after your metabolic health.

If you have recurrent high blood glucose levels, diabetes, or suspect you may have a blood glucose disorder, it is important to see your doctor for a proper assessment.

How to choose natural products for uric acid and glucose?

Before choosing a natural remedy for uric acid or glucose, it is advisable to check its composition, recommended daily dose, possible contraindications and compatibility with other supplements or medicines.

Bear in mind aspects such as:

  • The specific purpose and composition of the supplement.
  • The quantities of each ingredient per daily dose.
  • The manufacturer’s instructions for use.
  • Any potential allergies or intolerances.
  • The simultaneous use of medicines.
  • Your doctor’s or pharmacist’s recommendations.

Do not exceed the recommended daily dose. Food supplements should not be used as a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.

Why buy products for uric acid and glucose at Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you can find a selection of natural products for uric acid and glucose metabolism from various specialist brands. Compare ingredients, formats and compositions to find the supplement that best suits your needs.

Buy natural health products with the assurance of an authorised online pharmacy, fast delivery and pharmaceutical advice. Find supplements to support your metabolic wellbeing and get them at the best price at Farmaciasdirect.