• Alecosor Steviat Drops, 30 Ml
-42%

Alecosor Steviat Drops, 30 Ml

SKUAL8422947061265

A natural sweetener made from stevia, designed to add sweetness to your drinks or recipes.

Regular price €3,50 11,67 € / 100ml
Sale price €3,50 Regular price €6,01
You are saving: -€2,51
11,67 € / 100ml
Alecosor Steviat Drops, 30 Ml
Alecosor Steviat Drops, 30 Ml
Regular price €3,50 11,67 € / 100ml
Sale price €3,50 Regular price €6,01
You are saving: -€2,51
11,67 € / 100ml

 

 

What is Alecosor Steviat Drops, 30 ml?

A natural stevia-based sweetener, designed to add sweetness to your drinks or recipes.

The combination of ingredients defines the flavour profile and the best time to enjoy it. The name and packaging allow you to identify the main ingredients and the quantities included, making it easier to compare with other varieties.

Ingredients and flavour profile

  • Pack size: 30 ml.

Preparation

Place one teabag or the recommended amount in a cup, add hot water and leave to infuse for the time recommended on the packaging. Adjust the strength to taste without leaving it to steep for too long.

Storage

Store the product in a cool, dry place, away from strong odours and moisture. Check the full list of ingredients if you have any allergies, intolerances or dietary restrictions.

Nutritional information

Check the list of ingredients, allergens and nutritional information on the packaging. For herbal or spiced infusions, check the specific recommendations if you are pregnant, breastfeeding or taking medication.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me