• Bariatric Neutral Flavour Barifiber, 210g
-21%

Bariatric Neutral Flavour Barifiber, 210g

SKUBA8437025563012

A neutral-tasting supplement containing soluble and insoluble dietary fibre. Each scoop provides 3.1 g of acacia fibre, resistant starch and oat fibre.

Regular price €14,20 6,76 € / 100gr
Sale price €14,20 Regular price €18,08
You are saving: -€3,88
6,76 € / 100gr
Bariatric Neutral Flavour Barifiber, 210g
Bariatric Neutral Flavour Barifiber, 210g
Regular price €14,20 6,76 € / 100gr
Sale price €14,20 Regular price €18,08
You are saving: -€3,88
6,76 € / 100gr

 

 

Bariatric BariFIBER, neutral flavour, 210 g is a food for special medical purposes containing soluble and insoluble fibre. The tin contains 210 g of neutral-flavoured powder.

What is BariFIBER?

It is a dietary fibre supplement for people who do not meet their fibre requirements through their normal diet. It combines acacia fibre, resistant maize starch and oat fibre.

What is this fibre supplement used for?

It is used in the dietary management of insufficient fibre intake associated with constipation, episodes of diarrhoea or slowed bowel motility. It should be introduced gradually and taken with fluids.

Characteristics of the fibre blend

  • Each 3.5 g scoop provides 3.1 g of fibre.
  • The fibre content is divided between soluble acacia fibre, resistant starch and insoluble oat fibre.
  • Its neutral flavour means it can be added to water, herbal teas, broths or purées.
  • The measuring scoop makes it easy to adjust the amount according to tolerance and professional advice.

Composition of BariFIBER

Acacia fibre, maize fibre in the form of resistant starch, and oat fibre. Per 100 g, it provides 89.3 g of fibre; per scoop, 3.1 g.

How to take BariFIBER?

Dissolve one 3.5 g scoop in 200 ml of water or another liquid and mix well. The manufacturer recommends two to four scoops a day, depending on your needs. Increase your intake gradually and ensure you stay well hydrated.

Who is it for?

It is intended for patients who need additional fibre and cannot obtain it from their diet, including those who have undergone bariatric surgery. A specialist should assess its suitability if there are persistent digestive symptoms.

Precautions and storage

  • Use only under medical supervision.
  • Do not administer parenterally or consume as the sole source of nutrition.
  • May contain traces of gluten, egg, fish, milk and soya.
  • Take this supplement separately from calcium or iron supplements and seek advice if you experience flatulence, pain or persistent changes in bowel habits.

What is the price of Bariatric BariFIBER, neutral flavour, 210 g?

Check the price of Bariatric BariFIBER, neutral flavour, 210 g at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase. Buy from Farmaciasdirect with clear information on the product format and recommended use.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me