• Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml
-20%

Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml

SKUEQ3202682010651

Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Animal Use, pack of 2 x 500 ml, for pets.

Regular price €11,40 1,14 € / 100ml
Sale price €11,40 Regular price €14,32
You are saving: -€2,92
1,14 € / 100ml
Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml
Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml
Regular price €11,40 1,14 € / 100ml
Sale price €11,40 Regular price €14,32
You are saving: -€2,92
1,14 € / 100ml

 

 

Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml contains two bottles of Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use. A 1% chlorhexidine antiseptic solution in a 500 ml format for external skin antisepsis in accordance with health protocols.

What is the Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use pack?

It is a value pack for veterinary use containing two 500 ml bottles. It provides a second bottle without the risk of confusing this pack with the single-bottle version.

What is this value pack used for?

1% chlorhexidine antiseptic solution in a 500 ml format for external skin antisepsis in accordance with health protocols.

Benefits and features of the pack

  • Includes two units of the same product.
  • It is intended for use on pets.
  • It makes it easier to follow the recommended treatment regimen when continuous use or replenishment is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

How to use Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use?

Follow the instructions on the packaging and the regimen prescribed by your vet. Adhere to the species, weight and frequency of use indicated for the individual unit.

Who is it intended for?

This pack is intended for pets. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the labelling and instructions for each unit before use.
  • Do not exceed the recommended dose or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if the animal is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml?

Check the price of Desinclor (Red) 1% Chlorhexidine Antiseptic Solution for Veterinary Use, Pack of 2 x 500 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me