• Elmex Caries Mouthwash , 400 ml
-5%

Elmex Caries Mouthwash , 400 ml

SKUEL8718951020146

Elmex anti-caries mouthwash, 400 ml, to complement daily brushing and strengthen enamel protection.

Regular price €7,80 1,95 € / 100ml
Sale price €7,80 Regular price €8,21
You are saving: -€0,41
1,95 € / 100ml
Elmex Caries Mouthwash , 400 ml
Elmex Caries Mouthwash , 400 ml
Regular price €7,80 1,95 € / 100ml
Sale price €7,80 Regular price €8,21
You are saving: -€0,41
1,95 € / 100ml

 

 

What is Elmex Anti-Caries Mouthwash, 400 ml?

Elmex anti-caries mouthwash, 400 ml, to complement daily brushing and strengthen enamel protection.

The packaging and type of product mean it can be incorporated into a specific hygiene or personal care routine. It is advisable to check the instructions for use, the area of application and the recommended frequency before incorporating it into your regular routine.

Product features

  • Key ingredients or components: mint.
  • Pack size: 400 ml.

How to use

Use the recommended amount after brushing, hold the mouthwash in your mouth for the recommended time and then spit it out. Do not swallow and do not rinse with water unless otherwise indicated.

Storage and precautions

Keep the container tightly closed and protected from heat and direct light. Do not use the product if its appearance, smell or texture has changed. In the event of accidental contact with the eyes, rinse thoroughly with water.

What to check before incorporating it into your routine

Check the area of application, the recommended frequency and the full list of ingredients. The product contains the following key ingredients: mint; size: 400 ml. If you have sensitive skin, test on a small area first.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me