• Epsom Salt 5Kg.
-5%
Trm

Epsom Salt 5Kg.

SKUTR5391504341597

5 kg pack of TRM Epsom salt for use in horse care. Epsom salt provides magnesium sulphate and is used in equine care in accordance with the manufacturer’s or vet’s instructions.

Regular price €33,20 6,64 € / 1kg
Sale price €33,20 Regular price €34,95
You are saving: -€1,75
6,64 € / 1kg
Epsom Salt 5Kg.
Epsom Salt 5Kg.
Regular price €33,20 6,64 € / 1kg
Sale price €33,20 Regular price €34,95
You are saving: -€1,75
6,64 € / 1kg

 

 

What is 5 kg of Epsom salt?

A 5 kg pack of TRM Epsom salt for use in horse care.

What is it used for?

Epsom salt provides magnesium sulphate and is used in equine care in accordance with the manufacturer’s or vet’s instructions.

Benefits and features

  • Professional 5 kg pack.
  • Product specifically intended for equine use.
  • Supplied as a granulated powder.

Composition

Magnesium sulphate heptahydrate.

How to use

Administer or use only in accordance with the label and veterinary instructions.

Precautions

For animal use only. Follow the instructions on the packaging and consult a vet if the animal shows signs of discomfort or requires specific care.

What is the price of Epsom Salt 5kg?

Check the price of Epsom Salt 5Kg on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me
Supplier: TRM - Thoroughbred Remedies Manufacturing Ltd Supplier's address: The Paddocks, Mallow Road, Co. KildareMobile phone: +353 45 433 203