• Espadiet Swedish Herbs, 200 Ml
-8% Promo FD

Espadiet Swedish Herbs, 200 Ml

SKUES8436021823014

A 200 ml elixir produced by hydroalcoholic maceration of plants, containing 16 per cent alcohol. It is associated with digestion and the liver.

Regular price €19,30 9,65 € / 100ml
Sale price €19,30 Regular price €20,96
You are saving: -€1,66
9,65 € / 100ml
Espadiet Swedish Herbs, 200 Ml
Espadiet Swedish Herbs, 200 Ml
Regular price €19,30 9,65 € / 100ml
Sale price €19,30 Regular price €20,96
You are saving: -€1,66
9,65 € / 100ml

 

 

What is Espadiet Swedish Herbs, 200 ml?

A 200 ml elixir produced by hydroalcoholic maceration of plants, containing 16 per cent alcohol. It is associated with digestion.

What is it used for?

Its bitter blend is traditionally taken after meals as part of a digestive routine. It is associated with the liver.

Benefits and characteristics

  • It contains artichoke, boldo, angelica, rhubarb, thyme, mint, Ceylon cinnamon, verbena, sage and rosemary.
  • According to the product information sheet, it contains anthraquinone-free aloe vera.
  • 200 ml liquid format.

Composition

Hydroalcoholic macerates of artichoke, boldo, angelica root, rhubarb root, thyme, mint, Ceylon cinnamon, verbena, sage and rosemary; anthraquinone-free aloe vera; potassium sorbate and sodium benzoate. Alcohol content: 16 per cent.

How to take or use it?

Take one dessert teaspoon after meals, diluted in water, juice or herbal tea. Shake well before use.

Precautions

Contains 16% alcohol. Do not exceed the recommended dose and keep out of reach of children. Consult a healthcare professional before use if you are pregnant, breastfeeding or taking medication.

What is the price of Espadiet Swedish Herbs, 200 ml?

Check the price of Espadiet Swedish Herbs, 200 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me