• Eucerin Intimate Hygiene Ph5, 250 ml
  • Ph5 Intimate Hygiene Gel
  • Ph5 Intimate Hygiene Gel
  • Ph5 Intimate Hygiene Gel
  • Ph5 Intimate Hygiene Gel
  • Ph5 Intimate Hygiene Gel
-24%

Ph5 Intimate Hygiene Gel

SKU380311

An extra-gentle gel for daily external intimate hygiene. Lactic acid helps maintain the natural pH balance, whilst bisabolol provides comfort.

Regular price €6,67 2,67 € / 100ml
Sale price €6,67 Regular price €8,80
You are saving: -€2,13
2,67 € / 100ml
Eucerin Intimate Hygiene Ph5, 250 ml
Ph5 Intimate Hygiene Gel
Regular price €6,67 2,67 € / 100ml
Sale price €6,67 Regular price €8,80
You are saving: -€2,13
2,67 € / 100ml

 

 

Eucerin pH5 Intimate Hygiene Gel gently cleanses the external intimate area. Its 250 ml bottle contains mild surfactants, lactic acid and bisabolol.

What is Eucerin pH5 Intimate Hygiene Gel?

It is a liquid cleanser for external use as part of your daily hygiene routine. It is formulated to suit the sensitivity and acidic pH of the female intimate area.

What is this intimate gel used for?

It removes impurities without the need for alkaline soap. It helps to maintain the balance of the microflora and to soothe mild irritation.

Benefits of its gentle cleansing

  • Lactic acid helps to maintain the natural pH balance.
  • Bisabolol has a soothing effect.
  • Panthenol helps to soothe the skin.
  • Suitable for daily external intimate hygiene.

Ingredients of Eucerin pH5 Intimate Hygiene Gel

INCI: Aqua, Sodium Cocoamphoacetate, Sodium Myreth Sulfate, Lauryl Glucoside, Lactic Acid, Sodium Chloride, Bisabolol, Panthenol, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Polyquaternium-10, Pantolactone, Citric Acid, Sodium Benzoate and Parfum.

How to use?

Moisten the external area, apply a small amount and massage gently. Then rinse thoroughly with plenty of water.

Who is it suitable for?

It is suitable for daily external intimate hygiene, particularly when gentle cleansing for sensitive skin is required.

Precautions for use

For external use only. Avoid contact with the eyes. If you experience persistent itching, pain, a strong odour or changes in discharge, consult a healthcare professional.

What is the price of Eucerin pH5 Intimate Hygiene Gel?

Check the price of Eucerin pH5 Intimate Hygiene Gel on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me