• See Lipo3 50 ml
-23%
Vea

See Lipo3 50 ml

SKU179696

Vea Lipo3 is a lipogel containing vitamin E, ceramides, fatty acids and phytosterols that moisturises, protects and cares for sensitive areas of the skin.

Contains 50 ml.

Regular price €19,90 39,8 € / 100ml
Sale price €19,90 Regular price €25,95
You are saving: -€6,05
39,8 € / 100ml
See Lipo3 50 ml
See Lipo3 50 ml
Regular price €19,90 39,8 € / 100ml
Sale price €19,90 Regular price €25,95
You are saving: -€6,05
39,8 € / 100ml

 

 

What is Vea Lipo3 and what is it used for?

Vea Lipo3 is a non-comedogenic lipogel formulated primarily with vitamin E and enriched with ceramides, fatty acids and phytosterols to provide emollient, moisturising, protective and antioxidant benefits for the skin on the face, lips or any other sensitive areas of the skin.

It contains no water, preservatives, fragrances or colourings. Due to its properties, Vea Lipo 3 is specially designed for the care of the most sensitive areas.

What is Vea Lipo 3 used for?

Vea Lipo 3 cream is designed to moisturise, protect and care for sensitive areas of the skin thanks to its emollient action. Its formulation means it can be used on different areas of the body that require specific care.

Who is Vea Lipo 3 50 ml intended for?

A multi-purpose product for all skin types, including sensitive skin. If you are looking for Vea Lipo 3 Intimate for the care of particularly delicate areas, we recommend following the manufacturer’s instructions for use.

How do you use Vea Lipo 3 cream?

Apply Vea Lipo3 to the area to be treated, massaging gently until fully absorbed.

Apply at least twice a day, or more often if necessary.

If you wish to prevent irritation caused by shaving, we recommend applying Vea Lipo3 to the area to be shaved before going to bed. This will help soften the beard area, making shaving much gentler and less irritating. After shaving, apply a small amount to soothe the area.

Vea Lipo3 for the intimate area

Before using Vea Lipo3 for the intimate area, it is important to bear in mind that this is a particularly sensitive area. Before using it for this purpose, you must follow the manufacturer’s specific instructions.

It is recommended that you consult a healthcare professional beforehand if you have any queries regarding its use on the vulvar area.

Composition of Vea Lipo3

Vea Lipo3 for the vulvar area contains: Vitamin E, ceramides, fatty acids and phytosterols.

Vea Lipo3 reviews

Reviews of Vea Lipo3 may vary depending on each person’s needs and skin type, although other users’ experiences are no substitute for the manufacturer’s recommendations for use or the advice of a healthcare professional.

What is the price of Vea Lipo3 and where can I buy it?

If you’d like to know the price of Vea Lipo3 or where to buy it, check the current price of Vea Lipo3 50 ml and buy online at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me