• Filme Olio Moisturising and Protective Oil 30 ml
-17%

Filme Olio Moisturising and Protective Oil 30 ml

SKU180089

Moisturising and protective film for the skin and genital and anal mucosa.

Contains 30 ml.

Regular price €14,50 48,33 € / 100ml
Sale price €14,50 Regular price €17,37
You are saving: -€2,87
48,33 € / 100ml
Filme Olio Moisturising and Protective Oil 30 ml
Filme Olio Moisturising and Protective Oil 30 ml
Regular price €14,50 48,33 € / 100ml
Sale price €14,50 Regular price €17,37
You are saving: -€2,87
48,33 € / 100ml

 

 

What is Filme Olio and what is it used for?

Filme Olio Moisturising and Protective Gel30 ml is a gel designed to moisturise and protect the skin and the genital and anal mucosa. Its application helps to maintain the physiological conditions of these areas and supports natural healing processes when they are affected by external physical, chemical or environmental factors, as well as following certain surgical procedures or topical treatments.

Its main function is to form a protective film over the area of application and help restore moisture in cases of dryness, stinging, itching or redness.

Filme Olio for the genital and anal area

Filme Olio moisturiser can be used to protect and moisturise the skin and mucous membranes of the genital and anal areas when they are dry or experiencing discomfort associated with external irritations.

Its protective action creates a barrier on the application surface that helps to shield the area from external factors and maintain an adequate level of hydration.

Filme Olio for fissures and mild external haemorrhoids

When applied to the anal area, Filme Olio forms a protective barrier that may help to relieve discomfort associated with fissures or mild external haemorrhoids, particularly where there is dryness, itching, stinging or irritation.

Filme Olio isnot a substitute for medical treatment of haemorrhoids or anal fissures. If bleeding or severe pain occurs, or if the discomfort persists or worsens, it is advisable to consult a healthcare professional to determine the cause and the appropriate treatment.

Filme Olio for dryness of the genital mucosa

The Filme Olio Moisturising and Protective formula is designed to help restore moisture to the skin and genital mucosa affected by dryness and associated discomfort, such as stinging, itching or redness.

It can be used as part of the local care routine for these areas, following the product’s instructions for use.

How is Filme Olio used?

Apply the product once a day to the area to be treated.

Where necessary, it may be applied up to a maximum of twice a day. Use the product in accordance with the manufacturer’s instructions and avoid exceeding the recommended frequency of application.

Composition of Filme Olio

The Filme Olio formula is based on tocopherol acetate (vitamin E), which is used to help restore normal moisture levels in the skin and genital mucosa when they are affected by dryness, stinging, itching or redness.

The pack contains 30 ml of Filme Olio Moisturising and Protective Cream.

Filme Olio reviews and recommendations for use

When looking for reviews of Filme Olio cream, it is worth bearing in mind objective aspects such as its moisturising and protective function, its use on both the genital and anal areas, and its tocopherol acetate-based formulation.

Although some searches refer to the product as ‘Filme Olio cream’, the product described here is a moisturising and protective gel. The user experience may vary depending on the individual and the cause of the discomfort.

Where can you buy Filme Olio Moisturising and Protective Gel?

You can buy Filme Olio Moisturising and Protective Cream 30 ml online at Farmaciasdirect. Check the price of Filme Olio, its availability and current offers before placing your order.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: 100% Natura Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440