• Gsn Crea Mass Orange, 2 Kg
-12%
Gsn

Gsn Crea Mass Orange, 2 Kg

SKUGS8426609030521

Gsn Crea Mass Orange, 2 kg is a powdered sports nutrition supplement containing carbohydrates and creatine. The tub contains 2 kg and is orange-flavoured. Each 75 g serving provides creatine along with a base of glucose and oligosaccharides. Within its category, it is classified as a creatine product.

Regular price €43,70 2,19 € / 100gr
Sale price €43,70 Regular price €49,69
You are saving: -€5,99
2,19 € / 100gr
Sold out
Gsn Crea Mass Orange, 2 Kg
Gsn Crea Mass Orange, 2 Kg
Regular price €43,70 2,19 € / 100gr
Sale price €43,70 Regular price €49,69
You are saving: -€5,99
2,19 € / 100gr

 

 

Creatine: what is Gsn Crea Mass Orange, 2 kg?

GSN Crea Mass Orange, 2 kg is a powdered sports nutrition supplement containing carbohydrates and creatine. The tub contains 2 kg and is orange-flavoured. Each 75 g serving provides creatine along with a base of glucose and oligosaccharides.

What is it used for?

Its main use is as a powdered sports nutrition supplement containing carbohydrates and creatine.

Composition and characteristics

Glucose and oligosaccharides 88 per cent, creatine 6.7 per cent, Garcinia cambogia 1.3 per cent, taurine, inositol, carnitine tartrate, calcium, citric acid and flavouring.

How to use Gsn Crea Mass Orange, 2 kg?

Dissolve 75 g, equivalent to six scoops, in a third of a litre of water and consume after exercise.

Precautions and storage

Do not exceed the recommended dose. Food supplements are not a substitute for a varied diet. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding or have kidney disease.

What is the price of Gsn Crea Mass Orange, 2 kg?

Check the price of Gsn Crea Mass Orange, 2 kg on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me