-21%

    Scientiffic Nutrition Maltodextrin, 1000 grams

    SKUSC8491366277892

    Maltodextrin powder supplement. A complex carbohydrate that provides quick and easy to digest energy - 1Kg - Neutral Flavour

    Regular price €7,80 0,78 € / 100gr
    Sale price €7,80 Regular price €9,90
    You are saving: -€2,10
    0,78 € / 100gr
    Sold out
    Scientiffic Nutrition Maltodextrin, 1000 grams
    Regular price €7,80 0,78 € / 100gr
    Sale price €7,80 Regular price €9,90
    You are saving: -€2,10
    0,78 € / 100gr

     

     

    BENEFITS: Provides immediate energy. Carbohydrates are converted to glucose in the body and function as fuel.
    RECOMMENDED FOR: Great for athletes of all disciplines looking to maintain maximum energy during long, high intensity workouts. It can also be used as a post-workout for faster recovery.
    HOW TO USE: Take 1 scoop (approx. 50g) diluted in 300ml of water or juice before, during or after training.

    Ingredients

    Composition
    MALTODEXTRIN POWDER

    Pharmaceutical advice

    Do not exceed the recommended daily dose. Keep out of the reach of young children. Food supplements should not be used as a substitute for a varied and balanced diet and a healthy lifestyle.

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Julia Mendoza Murillo
    A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
    Ask me