• Hausmann B Magnoter , 151,6 g
-9%

Hausmann B Magnoter , 151,6 g

SKUHA8437011677303

A powdered food supplement containing magnesium, 151.6 g, designed to support normal muscle and nerve function and to reduce tiredness.

Regular price €18,50 12,2 € / 100gr
Sale price €18,50 Regular price €20,31
You are saving: -€1,81
12,2 € / 100gr
Sold out
Hausmann B Magnoter , 151,6 g
Hausmann B Magnoter , 151,6 g
Regular price €18,50 12,2 € / 100gr
Sale price €18,50 Regular price €20,31
You are saving: -€1,81
12,2 € / 100gr

 

 

What is Hausmann B Magnoter, 151.6 g?

A powdered food supplement containing magnesium, in a 151.6 g pack, designed to support normal muscle and nerve function and to reduce tiredness.

This is a supplement designed to boost energy and vitality. Before taking it, you should consider both your nutritional goals and the full list of ingredients, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight magnesium, a component linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: magnesium.
  • Pack size: 151.6 g.

How to take Hausmann B Magnoter, 151.6 g

Measure out the recommended amount using the measuring scoop provided and mix it with water, another drink or food as indicated on the packaging. Stir until a homogeneous mixture is obtained.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily intake and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me