• Kaidax Pack Kaidax Forte + Shampoo 200 Ml 50%.
-23% Promo FD

Kaidax Pack Kaidax Forte + Shampoo 200 Ml 50%.

SKUKA8437015822495

The Kaidax Pack: Kaidax Forte + 200 ml Shampoo 50% is a pack containing 60 Kaidax Forte capsules and a 200 ml anti-hair loss shampoo. It combines Kaidax hair care with a daily anti-hair loss capsule supplement.

Regular price €31,69 15,85 € / 100ml
Sale price €31,69 Regular price €41,21
You are saving: -€9,52
15,85 € / 100ml
Kaidax Pack Kaidax Forte + Shampoo 200 Ml 50%.
Kaidax Pack Kaidax Forte + Shampoo 200 Ml 50%.
Regular price €31,69 15,85 € / 100ml
Sale price €31,69 Regular price €41,21
You are saving: -€9,52
15,85 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
3 item(s)
€0,00

 

 

What is the Kaidax Pack (Kaidax Forte + 200 ml 50% Shampoo) and what is it used for?

The Kaidax Pack (Kaidax Forte + 200 ml 50% Shampoo) is a pack containing 60 Kaidax Forte capsules and a 200 ml anti-hair loss shampoo. It combines Kaidax’s hair care with a daily anti-hair loss capsule supplement.

Features and benefits

  • Kaidax Forte contains pumpkin seed oil, fish oil, L-cystine, saw palmetto, biotin, iron, zinc and selenium.
  • The shampoo contains panthenol, vitamin B6, zinc PCA, biotin and extracts of grape, pumpkin and sabal.
  • The dual-format combination brings together oral care and regular scalp cleansing.

Composition

Kaidax Forte: pumpkin seed oil, gelatine, fish oil, L-cystine, glycerine, sabal, millet, grape, zinc, iron, taurine, vitamin E, vitamin B5, vitamin B6, biotin, selenium, beeswax and soya lecithin. Shampoo: Aqua, Sodium Laureth Sulphate, Cocamidopropyl Betaine, Propylene Glycol, TEA-Lauryl Sulphate, Cocamide DEA, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Panthenol, Pyridoxine HCl, Zinc PCA, Biotin and extracts of Vitis vinifera, Serenoa serrulata and Cucurbita pepo, amongst other INCI ingredients.

How to use?

Take one capsule a day with a meal. When washing your hair, massage the shampoo into wet hair, rinse, repeat and leave on for a few minutes before the final rinse.

Precautions

Do not exceed the recommended dose. Contains fish and soya. Consult your doctor if you are pregnant, breastfeeding or taking medication. Avoid getting the shampoo in your eyes.

What is the price of the Kaidax Pack (Kaidax Forte + 200 ml Shampoo, 50%)?

Buy the Kaidax Pack Kaidax Forte + Shampoo 200 ml 50% from Farmaciasdirect and check the correct format before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me